Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2504 Dünyayı Yücelten Şeyler

CENNET#2504 Dünyayı Yücelten Şeyler 3 Ekim 2007

Hava bulutluysa bulutludur ve buna fazla önem atfetmemek daha iyidir. Bulutlu günler gelir ve geçer. Güneşli günler daha fazladır. Bulutlu bir günden güneşli bir gün doğacaktır. Bulutlu günleri düşündüğünüzde kendinizi üzgün hissedersiniz. Işıl ışıl parlak günleri düşündüğünüzde kendinizi mutlu hissedersiniz.

Ruh haliniz ne düşündüğünüze bağlıdır.

Güneşli günlerden yana olun, bulutları da bırakın gitsin onlar.

Dünyada hüzün veren haksız durumlar vardır. Problemler vardır. Mutsuzluk vardır. Suç vardır. Fakat bu haksızlıkları, problem ve sıkıntıları kafaya takmak, bunların üzerinde düşünmek de suçtur. Olumsuzlukların iyiliğe, nezakete ve mutluluğa baskın çıkmasına müsaade etmek de suçtur. Hatalı adım atmak, yanlış yürümektir bu.

Düşüncelerinizi, insanlığın zaten mevcut olan harikuladeliğine yöneltin. Güzel bir hayat, güzel hayatı destekleyen düşüncelerle oluşmuştur. Bundan daha basit bir izah şekli olabilir mi? Dünyadaki olumsuzlukları düşünmeyi bırakın. Dünyaya mutluluk veren, onu yücelten şeyleri düşünün. Dünya hakkındaki düşüncelerinizde bonkör olun. İyiliği düşünün ve düşünceleriniz ona katkıda bulunsun.

Gayet baştansavma, zevksizce, çürük inşa edilmiş binalar vardır. Yeni bir ev inşa edecek olsanız, harikulade bir şekilde yapılmış bir evi düşünmek yerine bu başarısız binaları düşünür müydünüz? Kabarmayan kekler vardır; fakat kek yapmaya karar verdiğinizde başarılı olanları düşünürek işe koyulursunuz. Çıkarınıza olan şeyleri düşünmeniz gerektiği aşikardır.

Lakin Benim çocuklarım, dünyanın en iyi hali yerine onun en beter hallerini düşünmekte neden bu kadar ısrar ediyorlar? Düşündüğünüz şeyi çoğaltırsınız. Çoğalmasını istediğiniz şeyleri düşünün, gerisini de boş verin. Dünyadaki yanlışlıklara çanak tutmanız gerekmez. Hatalarını dünyanın yüzüne vurmanız gerekmez. Dünya barışını himaye edecek mağbetler inşa etmek daha hayırlıdır. Dünyayı sahip olduğu rahmet ve kutsamalardan, dahası bunları bahşetmeye muktedir olduğundan haberdar etmek daha hayırlıdır. Dünyadaki dostluğu ifşa edin ve düşmanlığın yokolup gitmesini sağlayın, kesinlikle onu beslemeyin. Dikkatinizi istediğiniz şeylere yöneltin. Bunu yapmak bu kadar mı zordur?

Dünyadaki problemlere yeterince dikkat sarfetmiştiniz. Onları gayet güzel beslemiştiniz. Şimdi de dünyanın iyiliğine ve sağlığına hürmetinizi sunun. Düşünceleriniz gül yaprakları gibi olacaktır. Düşünceleriniz bir ırmağın çağlayışı gibi olacaktır. Bir ırmak dikkatini nasıl aktığına vermez, bununla ilgilenmez. Nereye gittiğine bakar o. Akmaya, çağlamaya devam eder. Yatağından sapmaz. Bir nehir, savaşta da barışta da ileri doğru akar ve amacından sapmaz.

Zihniniz bir nehir gibi olsun. Hazineleri emin bir yere taşıyın ve diğer şeyleri bırakın. Bir nehir, tehlike anında geminin hafifletilmesi için suya atılan ağırlıkları ortadan kaldırmaya uğraşmaz. Tüm çabasını gemileri güvenli bir yere ulaştırmaya verir o.

Dünya bebeğinizdir. Dikkatinizi, bu bebeği kollarınızda nasıl taşıdığınıza yöneltin. Dünyayı düşüncelerinizle besleyin. Yönelttiğiniz dikkatiniz çok güçlüdür ve dünyanın sizin olumlu yöndeki dikkat ve ihtimamınıza ihtiyacı vardır. Bunu cömertçe bahşedin. Şu andan itibaren dünyaya sevginizi verin. Yeterince eleştirilmektedir zaten o. Kusurlarının zaten farkındadır. Şimdi dünyaya sahip olduğu iyi niteliklerini gösterin. Dünyayı kucaklayın ve kocaman bir öpücük verin ona. Dünyanın gülümsemesine yardım edin.

Çeviren: Engin Zeyno Vural