Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2503 Buna sevgi denir

CENNET#2503 Buna sevgi denir 2 Ekim 2007

Dünyada, Benden başka ihtiyacınız olan bir şey yoktur ve Bana sahipsiniz, o halde daha neye ihtiyaç duyuyorsunuz? Daha başka neye ihtiyaç duyabilirsiniz ki? Herşeye sahip olduğunuz fikrinden yola çıkın. Herşeye zaten sahipsiniz. Zaten sizindir o.

Eğer ayakkabılarınız yoksa, istediğiniz ayakkabıyı denerken hayal edin kendinizi, sonra başka bir şey düşünün. Ayakkabılarınız varken onlar hakkında düşünmeniz gerekmez değil mi?

Mümkün olduğunca ihtiyaçtan ziyade verici olmak üzerine düşünün. Ve eğer verecek maddi bir şeyleriniz yoksa o halde nezaket verin. Bir tebessüm ya da sıcak bir bakış bile insanlara mutluluk verir, ruhlarını yüceltir. Her ne verirseniz onu alacaksınız. Destek verdiğinizde, destek göreceksiniz. Ve lakin verdiğiniz şeyin size neler getireceğini düşünmeksizin verin. Verici olmanız kafidir.

İhtiyaçları düşünmektense verici olmaya odaklandığınızda kalbinizdeki değişimi hissedin. Bu hisse alışın. Bu, beslemenin, bakıp gözetmenin duygusudur. Bu his bir alışkanlık haline gelsin, böylelikle dünyada varolan herşeye sahip olabilirsiniz. Sağlığa sahip olursunuz ve sağlık paradan çok daha yeğdir. Varlıklı bir adamın ise mahrumiyet duygusuyla hiç bir alakası yoktur. Kendinizi varlıklı bir insan gibi hissetmenizi isterim. Yürek zenginliğinin bankeri olun.

Yürek zenginliğine sahip olurken dünyevi değerlerden mahrum kalmanızı kastettiğimi düşünmeyin sakın. Dopdolu bir yürekle yola çıkın. Kendinizin sağlayacağı faydaların arayışında olun. Aranacak fırsat budur. Kapıp kaçmak zorunda olan bir maymun değilsiniz. Vermek zorunda olan bir İnsansınız. Vermek zorundasınız, Ben söylediğim için değil, erdem olduğu için değil – vermek zorundasınız çünkü bu en temel insani ihtiyaçtır. Mutluluk, vericilikliktedir. Almakta değildir, sahip olmak mecburiyetinde değildir, vermektedir mutluluk. Vermek zorunda olmanızın tek sebebi, bunun mutluluğun bulunduğu nokta olmasıdır.

Kendinizi bunun aksine ikna etmiş olabilirsiniz; lakin kendinizi kandırmışsınızdır. Sizi insan yapan şeylerden biri vermeye muktedir olmanız ve bu armağanı kendinize verdiğinizin farkına varmanızdır. Verecek bir başka kişi yoktur. Kendinize vermeksizin bir şeyleri veriyor olamazsınız. Verme halinde en fazla kendiniz alırsınız. Kendi gönül zenginliğinizi ve cömertliğinizi kabul etmiş olursunuz. Yüreğinizdeki Varlığımı farkedersiniz. Bu bahşettiğiniz Benim cömertliğimdir.

Verici olmak için maddi şeyler gerekmez. Vermek için bir nesneden çok daha fazlası vardır. Eylemleri bahşedin. Eylemler dahilinde hayırsever olmanın nasıl bir şey olacağını hayal edin. Verici olmak popüler bir spor haline gelsin. Verici olmak şampiyonların kahvaltısı haline gelsin.

Elbetteki para da bir vasıtadır, öyleyse para da verin. Sadece yüreğinizin buna taraf olduğundan emin olun. Para vermekten dolayı sıkılmayın. Verdiğiniz armağanla yüreğiniz çarparken esnemezsiniz.

Bebeklerin de almaya ihtiyaçları vardır, aynı zamanda bebekler muazzam vericidirler. Verecek hiç bir şeyleri yoktur; lakin onlar en doğal halleriyle kendilerini bahşederler. Bir bebek, sevginin bebeğidir. Bir bebeğin yüreğinizi nasıl da canlandırdığını bilirsiniz. Kendi yüreğinizi vererek siz de diğer yürekleri canlandırın. Bebekler sevgi ya da herhangi bir şey vermeyi düşünmezler. Sadece verir onlar. O kutsal mevcudiyetleriyle verirler. Vermenin bir vasıtasıdır onlar.

Ve sizler de öylesiniz.

Bir hapishane hücresinde tecrit edilmiş bir halde dahi olsanız yüreğinizden verebilirsiniz. Buna sevgi denir, verme dürtüsüdür o. Nerede olursanız olun, kim olursanız olun sevginin tamlığı, taşarak kalbinizden yayılabilir. Yüreğinizde fırıl fırıl dönen o ışığa bakın, onu görün. Tüm dünyayı doldurabilir o. Bu ışığın dönmesi, dönmesi ve hep dönmesi için yüreğinize müsaade edin şimdi. Sevginin yel değirmeni olsun yüreğiniz.

Çeviren: Engin Zeyno Vural :wub: