Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#1992 EVRENSEL YUREK Nisan 19, 2006

CENNET#1992 Evrensel Yürek Nisan 19, 2006

Tanrı dedi ki:

Yürek acısını bu denli yakın tutmayın kendinize. Acının, ızdırabın kalbinizin doğasında yer almadığını biliyorsunuz ve böylelikle onların süregitmeyeceğini de. Geçici bir örtüdür bu. Ağrıyıp sızladığını ve bir daha asla sevmeyeceğini düşündürerek sizi aldatan bir şal gibidir, yüreğinizin üstüne örtülen. Kendi eliniz dışında hiçbir şey yaralayamaz yüreğinizi, aziz canım. Onu yeniden kendi doğasına uyandırması için sihirli bir ok beklemeyin. Siz uyandırın kendi kalbinizi. Çıkarın ona sapladığınız o bıçağı. Bırakın onun çentikli uçlarını oynatıp durmayı. Yavaşça çıkarın onu dışarıya. İz bırakmak zorunda değildir bir yara. Her gün taptaze bir yürek bahşedin kendinize.

Şayet kömür tozuna bulanmışsa yüreğiniz derin bir nefesle üfleyin ona. Şayet çöl fırtınaları kumla örtmüşse yüreğinizi, süpürün onu. Gözyaşları dolmuşsa yüreğinize eğer, boşaltın. Yüreğinize dolabilecek tek şey sevgidir. Yaşamın özsuyu yüreğinizdeki sevgidir.

Pek güzel çalışır kalbiniz. Onu akmak, çağlamak üzere hareketli kıldım. Çekin ayağınızı fren pedalından. Hiçbir şey onu yönelttiğim sevgi yolundan alıkoyamaz yüreğinizi. Elbette ki müdahil olmasına izin verdiğiniz ufak tefek şeyler de. Bırakın zaten yapmakta olduğu gibi kıkır kıkır gülsün yaşamınız. Yaşamdaki geçmiş hadiseler kalbinizin ritminin belirleyicisi değildir. Ve eğer ki hadiseler çarparak incitiyorlarsa yüreğinizi ve onun görünürde tökezlemesine yol açıyorlarsa sıfırlayın öyleyse kadranı, yeniden yapın ayarını. Kalbinizin bir kronometre olduğunu farz edin ve sıfırlayın onu. Kalbinizin, sonuna dek çalışması gerek bir çalar saat olması murad edilmemişti asla. Kalıcı bir yeldeğirmeni olması murad edilmişti onun. Eğer ne olduğu konusunda tereddüt içindeyseniz yüreğinizin, yeniden batırın onu sevginin sularına. Sevgi için yaratılmıştır o. Elbetteki kanmıyorsunuz onun başka bir şeye yönelik murad edildiğine.

Yüreğiniz sevginin en dolu ölçüsü için yaratılmıştır. Silme bir fincan sevgi değil, tepeleme dolu bir yürek, sonsuz büyüklükte bir kap, sevginin kapsız yüreği. Bu, sevginin yüreğinizden kaçıp uzaklaştığı manasında değildir – kendi kendini ebediyyen devr-i daim etmektedir o. Yüreğiniz sevmek içindir dolayısıyla da tüm yapmanız gereken onu sevgiye bırakmaktır.

Ki eğer sevemiyorsanız kendi yüreğinizi öyleyse onun Benim yüreğim olduğunu kabul edin ve onu sinenize Benim emanet olarak yerleştirdiğimi. Yüreğimin size açtığı bu kredi için yüksek bir bedel ödemeniz gerekmez Bana. Sadece onu yüksek bir rafta muhafaza edin lakin sadece dekor amaçlı değil fakat değerli bir saatmişcesine. İşin aslı, yüreğiniz hayatın tıkırdayan saatidir ve de sevginin. Sevgiden yoksun bir hayat yoktur. Sevgidir yaşamın temeli. Diğer hiç bir şey değil.

Tüm cesaret yüreğinizden kaynak bulur, sevdiklerim. Cesurdur yüreğiniz. Benim yüreğimdir bu sahip olduğunuz. Yüreğinizi kendi görünümüzden alıkoyan çalılıkları kaldırın ortadan,.

Kalbinizin muhteşem bir kuşun yuvası olduğunu, kendinizin de ondan içeri konan muhteşem bir kuş olduğunuzu tahayyül edin. Bir kapı yoktur yüreğinize giden. Güzel bir kuş kanatlanmaktadır yüreğinize doğru, ve bu güzel kuş bir içeri - bir dışarı uçmaktadır orada, her daim sevgi taşıyarak.

Yüreğiniz evrensel yürektir. Koruma altına alınmış bir tür değildir o. Muhafaza altında tutulmaz. Onu muhafaza edip koruyacak hiçbir şey yoktur ortada. Oh, elbetteki kendi zihninizden başka ve belki de o anlatmaktadır kalbinize kederli hikayeleri. Lakin yüreğiniz kederin üzerinde, kederin ötesindedir sevdiklerim. Acısız, elemsiz olması murad edilmiştir onun. Yüreğin ızdırabı ise, ondaki sevginin gel-gitlerle geri çekilmesinden kaynaklanmaktadır.

Çeviren: Engin Zeyno Vural