Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2561 Listelerinizi Atın

CENNET#2561 Listelerinizi Atın 29 Kasım 2007

Küçüklük halini ve tüm o küçük şeyleri ardınızda bırakmaya tereddüt mü ediyorsunuz? Dikkatinizi tüketen o bıktırıcı bunaltıcı küçük şeyleri bırakmak istemiyorsunuz – peki onları ne için istiyorsunuz? Neden sizin için bu kadar değerliler? Sizin için çok değerli olmalılar, çünkü zihninizden tekrar tekrar onları geçiriyorsunuz. Bu şekilde, birilerinin size iyi muamele etmediğinden de iyice emin olursunuz. Size kötü bir şeyler söylemiştir onlar. Nezaketsiz, düşüncesiz, iğneleyici, belki de acımasız davranmışlardır. Bu hiç doğru değildir elbet. Benim çocuğumun layık olduğu şekilde bir muamele görmemişsinizdir, zira Benim çocuğum sadece sevgiyle muamele edilmeye layıktır.

Aziz çocuklarım, bu nevi bir deneyimin üzerinize yıktığı güçsüzlük hissini himaye ettiğiniz sürece kendinize layık olduğunuz sevgiyle muamele etmiyorsunuzdur. Sanki geri ödemeniz gereken bir borçmuş gibi nazik olmayan bir söz yüzünden kendinizi boyunduruk altında bırakıyorsunuz. Bir yerlerde biriktirdiğiniz yara-bere yığınının üzerine bir yenisini eklemek üzere atılıyorsunuz. Tüm bu gücenmişlik yaraları tek başlarına küçük olsalar da yığın oldukça büyük elbet. Geçmişi yığın halinde ardınızda biriktiriyor, taş üstüne taş koyuyorsunuz. Geçmişi bırakın aziz çocuklarım, üfleyin, iteleyin gitsin o artık. Onu daha fazla himaye etmemenizi çok rica ediyorum sizden.

Cahilliği yüzünden birisi size yanlış yapmıştır. Bu onun cehaletidir. Bunu kendinize mal etmeye mecbur musunuz? Eğer birileri kendilerini inandıkları bir şey uğruna feda etmek istiyorsa, sanırım bunu onlara ait bir imtiyaz olarak varsaymalıyız...Fakat sen değil, sen değil, canım, lütfen sen değil.

Farkındalığın dahilinde Benim Huzuruma yaklaştıkça Bana ne tür bir liste getireceksin? Bana senin gördüğün ya da başkalarının sende gördüğü kusurların bir listesini getireceğini sanmıyorum. Seni gücendiren ve inciten tüm o şeylerin geçmiş listesini getirmezdin Bana. Bunların içinden ciddi olanlarını dahi getirip ayağıma bırakacağını sanmıyorum. Beni geçmişin mağduriyetleri ile selamlayacağınıza inanmıyorum. Beni, ertelenmiş hayallerinizin listesi ile selamlayacağınızı sanmıyorum. Beni kişisel hatalarınızın bir listesi ile selamlayacağınıza da inanmıyorum. O halde bu nevi listeleri neden tutuyorsunuz ki? Benim için iyi değilse bunlar, sizin için de iyi değillerdir.

Bana nasıl bir liste getirirdiniz onu düşünün şimdi. Yaradan için hazırladığınız bu listede hatırlanmaya değer hangi unsurlar olurdu?

Sizin ve diğerlerinin nazik davranışlarını anlatan uzun bir liste çok hoşuma giderdi. Size ilham veren kişilerin ve olayların listesini çok severdim. Yeryüzünde görmüş olduğunuz tüm güzelliklerin bir listesi de çok hoşuma giderdi. Hiçbir madde göz ardı edilecek kadar önemsiz değildir. Bir yaprağın düşüşü de çok şey ifade ederdi.

Listenizin mükemmel olması hiç gerekmez, zira göreli dünyada bu mükemmelik mevhumundan hiç yoktur. Mükemmel bir şeftali bile mükemmel değildir. Ya da onun mükemmelliğinin bir andan diğerine, değiştiğini söyleyebiliriz.

Sakın değişimin, kalıcılığa nazaran daha az tercih edilir olduğunu düşünmeyin. Göreli dünyada zaman-mekan mevhumu vardır ve zaman-mekan halleri tüm o varolmayan zaman boyunca değişmektedir. Göreli dünyada her şey kayarak yer değiştirmektedir. Bu onun doğasıdır. Dolayısıyla değişimin iyiliği ile dünyada saklambaç oynarsınız. Aziz çocuklarım, şimdi düşünce şeklinizi değiştirme imtiyazına sahipsiniz. Geçmişe yönelik düşünce şeklinizi değiştirin. Değerli olmayan bu şeyleri bırakın. Size o zaman bir faydaları olmamıştı, şimdi de bir faydaları yoktur. Mazi çok da övgüye değer olmayabilir fakat yine de geçmiştir o. Yepyeni fırsatlar ise önünüzdedir. Hatta, geçmişi ve yol açtığı tüm o zıdırapları da bırakma fırsatına sahipsiniz.

Geçmişin güzelliğine de takılıp kalmayın çünkü önünüzde yeni ve daha muazzam güzellikler var. Tam köşede onlar. Listelerinizi yırtıp atın, kollarınızı ve yüreğinizi açarak Benimle buluşun, zira buradayım BEN.

Çeviren: Engin Zeyno Vural

Hatırlatma: Sevgili okurlarımız, Cennetmektuplar’ını (HeavenletttersTM) paylaşırken lütfen kaynak site olan www.heavenletters.org adresini belirtiniz. Üyelik başvurusu sitede yer alan http://www.heavenletters.org/maillist/index.php linki üzerinden gerçekleştirilmektedir.