Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2560 Uyumun anlamı fikir birliğinden çok daha fazladır

CENNET#2560 Uyumun anlamı fikir birliğinden çok daha fazladır 28 Kasım 2007

Uyum her zaman istenen şeydir. Uyumun, her zaman görüş birliği anlamına geldiğini düşünmeyin. Eğer uyum, görüş birliği demek olsaydı, bunun için çok uzun zaman beklemeniz gerekirdi. Uyum, görüş ayrılıklarının üzerinden sıçrayarak geçmektir. Kendinizle de her zaman hemfikir olmadığınız doğru değil midir? Görüş ayrılığı nedir ki aziz çocuklarım – hiçbirşey.

Uyum, herkesin aynı şeyi düşünmesi, aynı şeylerden hoşlanması, aynı şekilde hareket etmesi anlamına gelmez. Herşeyin aynı olmasından daha yüksek bir referans noktası olduğu anlamına gelir o. Farklı düşüncelerin olması normaldir. Çok normaldir. Ve kimse değişmek zorunda değildir. Herkes kendi istediği şekilde bakabilir. İstediği gibi düşünebilir.

Uyum “anlama arzusunu” gerektirir. Uyum önem vermekle, ihtimam göstermekle kazanılır. Altın Kural budur; bir ideal değil fakat günlük bir egzersizdir o. Diğerlerinin istedikleri gibi olmalarına, hissetmelerine izin vermek ve yine de dostluk arzusunu korumaktır. Bu arzudan başka gerekli olan daha ne vardır ki? Dostluk için beslenen ufacık bir niyetten, arkadaş olmaktan, ne olursa olsun her zaman diğerinin iyiliğini istemekten başka gerekli olan ne vardır?

Ülkelerin şu ya da bu nedenle savaşıp durmalarına kafa sallayarak “cık cık cık” yapmak Benim çocuklarım için çok kolaydır. Ve lakin hanelerin içinde, muhtelen sizin hanenizde de ufacık şeyler için kavgalar kopmaktadır. Bu denli alel acele karşılık vermeye sizi iten nedir? Size hakarete uğradığınızı düşündürten nedir? Belki de diğerlerinin sizin hislerinizle hiç ilgilenmediğini düşünüyorsunuz. Kendi hisleriyle haşır neşir olup sizinkilere hiç değer vermediklerini hissediyorsunuz. Birşeylerden mahrum bırakıldığınızı ve sevilmediğinizi mi hissediyorsunuz? Böylesi zamanlarda bir şeyler size sevilmediğiniz hissini verir; yoksa yarın hatırlamayacağınız bir şey için niye böylesine alt üst olasınız ki? Kendinizi küskün hissetmenize ya da karşınızdaki kişinin artık dostunuz olmadığını düşünmenize yol açan ne olmuştur?

Her neye ihtiyacınızın olduğunu hissediyorsanız, bu karşınızdakine vermeniz gereken şeydir. Size kulak verilmediğini mi hissediyorsunuz? Öyleyse dinlemek zorundasınız. Takdir edilmediğinizi mi düşünüyorsunuz, size ilgi gösterilmediğini ya da önemsenmediğinizi mi hissediyorsunuz? Öyleyse takdir edin. Diğerlerine ilgi gösterin. Bir an için düşünün. Karşınızdaki kişiye gerçekten önem vermeseniz münakaşa olur mu?

Eğer siz ve arkadaşınız politika hakkında tartışmaktan hoşlanıyorsanız, bu tartışmanın keyfini çıkarın. Kimseyi ikna etmenize lüzum yok, kimsenin de sizi ikna etmesine lüzum yok. Tartışmayı el sıkışarak bitirebilirsiniz.

Uyum, renksiz ve yavan bir şey değildir. Görüşbirliği uğruna görüş birliğine varmak değildir. Karaktersizlik değildir. Hoşunuza giden ya da gitmeyen şeylere rağmen sevmek niyetinde olmaktır o.

Kendi evinizde barışı sağlayın. Eğer bu tartışmaları bu kadar ciddiye almasaydınız evinizde zaten huzur olurdu. Önce kendi evinizdeki barışı sağlayın, dünya barışı size zaten yetişecektir.

Uyumsuzluk, silahını indirecektir. Uyumsuzluk artık yönetimde olmak istemeyecektir. Uyumsuzluk uyum haline gelmek isteyecektir, ki bu arzu bile zaten herşeyi halletmektedir.
Aziz çocuklarım, hakkında görüş ayrılığı yaşanmayacak ne yoktur ki? Dolayısıyla görüş ayrılığı haline büyük bir mesele olarak yaklaşılmaması gerekir.

Görüş birliğine varmak hatırına hemfikir olmayın. Birisinin pes etmesi gerektiğini düşündüğünüz ve bu kişinin kendiniz olmasına karar verdiğiniz için hem fikir olmayın. Mesele görüş birliğine varıp anlaşmak değildir aslında. Mesele sevmektir. Fikir ayrılığı gibi ufak tefek bir şeyin sizi uyumdan mahrum etmesine izin vermeniz gerekmez. Teslim olmuyorsunuz. Kendi gerçeğinizi yıkmıyorsunuz. Sadece görüşbirliğine varma ihtiyacını serbest bırakıyorsunuz, bu kadar. İhtiyaç mevhumunu bırakın aziz çocuklarım, bırakın gitsin.

Çeviren: Engin Zeyno Vural :wub:

Hatırlatma:
Sevgili okurlarımız, Cennetmektuplar’ını (HeavenletttersTM) paylaşırken lütfen kaynak site olan www.heavenletters.org adresini belirtiniz. Üyelik başvurusu sitede yer alan http://www.heavenletters.org/maillist/index.php linki üzerinden gerçekleştirilmektedir.