Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2024 KUCUK MUTLULUKLAR Mayis21, 2006

CENNET#2024 Küçük Mutluluklar Mayıs 21, 2006

Tanrı dedi ki:

Hüznün ortaya çıktığı zamanlarda büyük bir mesele haline getirmeyin bunu. Gelir ve gider bu haller. Gitmesine izin verin. Ve eğer hüzündeki tatlılıktan hoşlanabiliyorsanız, öyleyse tadını çıkarın bunun. Hüznün yerini mutluluk aldığında bunun da tadını çıkarın.

Hüzünlü olmak zorunda değildir hüzün. Nahoş olmak zorunda değildir o. Bir şeye bakmanız için sizi dürten bir arkadaş gibi ortaya çıkar hüzün. Sizi dürter ve siz de bakarsınız.

Sevincin, mutluluğun tam ortasında vardır hüzün. Bugün açmaktadır çiçekler lakin yarın açmaz onlar artık ve iç çeker yüreğiniz. Fakat hüzünle aynı şeydir bu. Bugün akar gözyaşları lakin yarın akmazlar artık. Hüznün içinde dahi vardır bir mutluluk.

Bir kez sevdiğinizde, ki sevdiğiniz bu özel kişi artık varolmasa dahi, dalmışsınızdır bu hissiyatın içine. Bir şeyin geçip gitmiş olması, onu düşünmenin hüzün olarak adlandırılmasını mı gerektirir?

Hüzün bir kabahat hali değildir sevdiklerim. Sadece piyanoda çalınan, lakin tınısından pek de hoşlanmadığınız bir notadır o. Öyleyse başka bir notaya basın şimdi.

Nedir sizi mutlu eden? Eğiliminiz o yönde olsun. Eğer şarkı söyleyen kuşlar sizi mutlu ediyorsa böylesi kuşlarla çevreleyin kendinizi ya da onları duyabileceğinizden emin olacağınız ormanlık bir yerlere gidin. Her ne size ufacık dahi olsa bir mutluluk veriyorsa mutlu olun onunla.

Camdan dışarıya bakmak hoşunuza gidiyorsa camdan dışarıya bakın.

Çimenlere uzanmak hoşunuza gidiyorsa çimenlere uzanın.

Çocuklarınızla vakit geçirmek hoşunuza gidiyorsa çocuklarınızla vakit geçirin.

Okumaktan hoşlanıyorsanız okuyun.

Su kıyısında olmak hoşunuza gidiyorsa su kıysında olun.

Yemek yapmaktan hoşlanıyorsanız yemek yapın.

Keyif aldığınız şeyden keyif almak için izin verin kendinize. Küçük şeyler bile muazzam bir mutluluk verebilir size sevdiklerim. Cömert olun kendinize karşı. Küçük parçalar, hatta kırıntılar halinde de olsa toplayın mutluluğu.

Yapmayı sevdiğiniz bir şeyi her gün yapın. Sevdiğiniz şeyi yapmak mesuliyetlerinizden biri olsun, aziz canlarım. “Yapılacaklar” listenize ekleyin onu. Bir günü dahi atlamayın.

Eğer yatağa bağlıysanız bile yine de vardır sevdiğiniz bir şeyler.

Bugünü size mutluluk veren bir gün olarak seçin. Dünü dert etmeyin hiç, geçmiş yılı, geçmiş yaşamları; dert etmeyin. Bugünü tutun ellerinizde ve koparın mutluluğu ondan.

Eğer ütü yapmanız gerekiyorsa bugün ve hoşlanmıyorsanız bundan, o zaman ütülemekten hoşlanacağınız bir şey bulun, size keyif adına ipucu verebilecek bir şey.

Eğer hoşlanmıyorsanız işinizden, biraz çiçek satın alın ya da toplayın ve masanıza koyun onları, çalışırken çiçeklerin keyfine varın.

Farklı bir melodiyi mırıldanın sevdiklerim. Bir melodiden hoşlanmadıysanız başka bir tane bulun.

Memnun olamıyorsanız şayet bir başkasını memnun edin öyleyse. Bir başkasının masasına çiçekler koyun.

Küçük mutluluklar, küçük keyifler dahi bulamadığınız bir Dünyada yaşamak çok zor olmaz mıydı? Küçük şeylere bakın, rehber olsunlar size. Bir anlamda da minnettar olun onlara.

Belki de hayatınızda muazzam bir değişiklik beklemekteydiniz? Küçük değişiklikleri ele alın birer birer ve hayatınızı bunlarla çerçeveleyin. Küçük mutluluklardan kaynak bularak büyür büyük sevinçler. Aslında dünyada sahip olabileceğiniz mutluluğun bir sınırı, haddi hesabı yoktur; verebileceğiniz mutluluğun da.

Artık şikayetler, söylenmeler yok sevdiklerim. Artık memnuniyetsizlik yok; ki böylelikle memnun olacaksınız.

Belki de altın arıyorsunuz ve bulamıyorsunuz onu. Öyleyse küçük şirin bir taş parçası bulun sevdiklerim ve onu koyun büfenizin, sehpanızın üzerine. Başlayın bir yerden sevdiklerim. Başlayın.

Çeviren: Engin Zeyno Vural