Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2020 Hikayenizdeki Herbir Karakter Mayis 17, 2006

CENNET#2020 Hikayenizdeki Herbir Karakter Mayıs 17, 2006

Tanrı dedi ki:

Biraz daha uzak bir mesafeden bakın ki böylelikle keyif alabilesiniz. Kendinizi hayattan soyutlamak değildir bu. Kendinizi ona daha da yakın kılmaktır. Daha berrak görebileceksiniz. Bazen tam da bu harala gürelenin ortasındayken, görmüyorsunuz. Biraz daha uzak bir mesafeden bakın.

Harikulade bir hayatınız olduğunu söyleyecek denli ileri gideceğim. Hayatınızın tekdüze ve can sıkıcı olduğunu düşünüyosanız eğer, yanılıyorsunuz. Sıradan olduğunu düşünüyorsanız eğer onun, yanılıyorsunuz. Yeryüzündeki her bir hayat sıradışıdır.

Bakın, renklerle ve pek çok çeşit şeyle çevrilisiniz. Hatta her gün aynı kapılardan girip çıkıyor olsanız dahi bir maceradır bu. Eşiğin ötesine geçen kimdir? Nereye ve niçin gitmektedir? Ve nasıl varmaktadır oraya? Ardında ne bırakmakta ve ne bulmaktadır kapının dışında? Biraz alaka gösterin hayatınıza ve barındırdığı olağanüstü cazibeyi görün.

Bir filmdeki bir karaktersiniz. Hayatınız Broadway oyunlarının muhtevasında. Böyleyken, siz de hayat sahnesindesiniz. Kendi hayatınızın yıldızısınız. Ve oynayacağınız rolü seçiyorsunuz.

Belki babayiğit bir tanesinin yerine esneyip duran bir kahraman rolünü oynamayı seçmiştiniz lakin sizi temin ederim ki hayatınızda da bunun tıpkısı bir drama vardır. Kendi otobiyografinizin yazarı ve okurusunuz. Kendi kendinizin sayfalarını çevirmeye devam ediyorsunuz.

Enteresan bir hayat sürmektesiniz. “Hiçbir şey olmuyor” diyemezsiniz hakikatte. Hayat vaki olur, sevdiklerim. Yüzlerce binlerce oyunu bir araya getiriyorsunuz hayatınızda. Tekamülünüzü takip ediyorsunuz. Tüm hayatınız bir keşif gezisi, sevdiklerim. Bir kaşif olarak sahipsiniz hayatınıza. Elleriyle oynayıp boşa vakit geçiren olarak sahipsiniz hayatınıza. Atlıkarınca seasındaymışcasına sahipsiniz hayatınıza. Bir dansçı ve bir şarkıcı olarak sahipsiniz hayatınıza. Hayatınıza sahipsiniz ki bu hayat keyif almanız için vasiyet bırakılmıştır size.

Şayet muazzam bir dram varsa hayatınızda bu belki de dramlardan hoşlandığınız içindir. Eğer muazzam bir komedi varsa hayatınızda bu belki de mizah anlayışınızı geliştirmekte olduğunuz içindir. Eğer kazalarla doluysa hayatınız bu belki de ilk yardım odalarından hoşlandığınız içindir.

Hayattaki benzer olaylar pek çok farklı şekilde yazılabilir. Aynı hadise bir dram, bir komedi ya da bir macera hikayesi olabilir. Kombinasyonlar sonsuzdur. Bir nihayeti yoktur hayatınızın. Ölüm değildir. Bedenin ölümü bir başka maceranın başlangıcıdır. Hepsi hayatınızın açılımlarıdır.

Hayatınızın bir açılımını yapıyorsunuz. Açıyorsunuz katlarını. İşini başarıyla yapan bir yazarsınız. Elbetteki pek çok muazzam hikaye yaşamıştınız. Şimdi de yenilerini oluşturuyorsunuz. Bu gün yaşayacağınız hikayeyi bilmiyorsunuz pek. Karşınıza nelerin çıkacağını, hangi yeni karakterlerin takdim edileceğini, hangi diyalogların kurulacağını, hangi arabaya bineceğinizi, arabayı kimin kullanıyor olacağını ve nereye bırakılacağınızı, bilmiyorsunuz. Bir gerilim romanında olmak niye? Gizemli bir hikayeyi deneyimliyorsunuz.

Belki de bir çocuk öyküsü içinde yaşıyorsunuz. Belki de hayatınız muntazam, temiz ve basit; yeterince boşluk ve de renkli resimlerin beraberinde.

Belki kitabınızdaki yazılar büyük baskılı, ya da küçük.

Belki sizden önce de açıldı kitabınız. Onu yazıyor mu okuyor mu olduğunuz yeterince net değil bazen. Lakin şu kadarı aşikar ki sayfalar yazılıyor ve siz de asıl kahramansınız.

İşin doğrusu tüm bölümleri siz oynuyorsunuz. Hikayenizdeki her bir karakter sizdeki gizeme yönelik birer ipucu, birer anahtar. Her bir karekter sahnenin önünden ya da ardından lakin hikayenizin bir bölümünü anlatıyor. Hatta dekorlar dahi çağrışım yapıp ipuçları veriyor. Öyleyse bugün nasıl tanımlardınız hayatınızı?

Çeviren: Engin Zeyno Vural