Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2014 Hayatin Orkestrasyonu Mayis 12, 2006

CENNET#2014 Hayatın Orkestrasyonu Mayıs 12, 2006

Tanrı dedi ki:

Uysallık ve rahatlık başarır. Direnç yapamaz bunu. Direnç dirençtir. Sıklıkla, istediğinizin tam tersini verir size. Eğer hayatta engelsiz, düz bir yol istiyorsanız onun doğrultusunda yürüyün. Yol boyunca ayakkabılarınızı paralamanıza gerek yok.

Eğer su birikintileri varsa yol üzerinde, paçalarınızı sıvayıp geçin üzerilerinden.

Hayatın sizin planlarınıza istinaden akması gerektiğini düşündüğünüzde, sadece bir su birikintisi varken ortada sanki aleyhinize bir muhalefet varmışcasına yakalayıp etkilemeye çalışırsınız durumu. Yakalayıp kancayı takdığınızda ise o su birikintisini kocaman bir dağa dönüştürmüş olursunuz, sevdiklerim. Onunla işbirliği yapın bunun yerine. Yolunuza mani olurmuş gibi görünen, hayalinizin yarattığı o dağ ile dost olun. Hayatın size kolayca akmasını sağlayın.

Hayatın yollarını biliyor olabilirsiniz fakat bu hayatın orkestrasyonunu her zaman bildiğiniz anlamaına gelmez. Zihniniz bir yere kadar bilir. Gözleriniz bir yere kadar görür. Hayatın beraberinde yol alın ve görün sizi nerelere götürdüğünü.

Anlık ve çabuk mükafatlar istiyorsunuz sevdiklerim. Bu ısrarınız çerçevesinde de tasasruf etmeye çalıştığınız en önemli şey olduğu halde zamanı boşa harcıyor olabilirsiniz. En bariz olarak da boşa enerji harcıyorsunuz. Bu sabırlı olmanız anlamına gelmiyor. Sabır meselesi değil bu, ne de sabırsızlık. Hayatın kendi rotasını izlemesine olanak tanıma meselesi bu. Kendinizi şartlayıp sınırlandırıyorsunuz. Bunu hayata uygulayamazsınız her daim. Kendinizi yönlendirip idare edebilirsiniz lakin hayatı yönlendiremezsiniz her zaman. Sizin talimatlarınıza riayet etmek zorunda değildir o.

Sizin zaman çizelgenizi takip etmeyebilir hayat. Eğer size bağlı olsaydı bu, bugün ektiğiniz bir tohum tıpkı o masaldaki fasulye sarmaşıkları gibi muzaam bir hızla büyürdü gözlerinizin önünde ve siz de onlara tırmanıp yolunuza devam edebilirdiniz. Hayat sizin için çok ama çok ağır ilerliyor olabilir. Onu hızlandırmaya çalışıyorsunuz lakin belki de sizsiniz yavaşlaması gereken.

Sizin planlarınız sadece sizin planlarınızdır. Yaşamın haritası değildir onlar. Sizin hayallerinizdir onlar, sevdiklerim. Bazen hayaller siz daha onları resimlerken gerçek olurlar. Bazen de dalgalarla rüzgarlarla yol alırlar ve gerçekleşmeleri sizin düşündüğünüzden daha uzun sürer.

Hayatınızdaki herhangi bir şeyin çok zaman aldığını düşündüğünüz vakit rötar yapan hayalinizdir aslında. Yapılabilecek her şeyi yaparsınız lakin hayat bazen kendi yolunda rahvan rahvan ilerleyecektir telaşsızca. Zaman çizelgesinin dışına çıkan kimdir? Siz mi yoksa hayat mı?

Bir treni yakalayacağınız vakit takip edebileceğiniz basılı bir tarife vardır. Arzularınızın gerçekleşmesine ilişkin bir tarife temin etmez hayat size. Siz kendinize bir tane yapabilirsiniz lakin bir tahminde bulunmaktır bu sadece. Zaman çizelgeniz hayatın sizinle imzaladığı bir mukavele değildir.

Hayatın size hizmet etmekte olduğu doğrudur. Sıklıkla da bir anne gibi hizmet eder size. Sizin istediğiniz çikolatalı pastalardan ziyade, yemenizi arzu ettiği yiyecekleri sunar size. Veya iki tane kurabiye verir, yirmi tane değil. Ya da size “Yarın” der.

Hayatın iştirak ettiğiniz bir toplantı olduğunu farzedin. Sizin programınızı takip etmeyebilir o.

Hayatı yakalamanın yolu onun rehberliğine izin vermektedir.

Arzu ettiğiniz şeyin peşinden gidin. Sebat edin. Soylu bir amaçtan vazgeçmeyin. Kendini ortaya koyarken direnç göstermeyin oyuna. Direnç enerjinizi boşa harcamaktır. Bunu görmeye başladınız mı?

Tercihiniz boşvermişlik ya da dediğim dedik bir tavır olmamalı. Biri veya diğeri olmak zorunda değilsiniz. Sadece ne öğrendiğinizin farkında olun.

Sörf yaparsanız eğer dalgalarla birlikte yol alırsınız. Hayatla sörf yapıyorsunuz, sevdiklerim.

Çeviren: Engin Zeyno Vural