Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2011 SEDECE EGODUR O Mayis 8, 2006

CENNET#2011 Sadece Egodur O Mayıs 8, 2006

Tanrı dedi ki:

Tam da egonuzu bastırdığınızı düşündüğünüz anlarda başını kaldırıp çalıların arasındaki bir yılanmışcasına çarpıverir o.

Artık arzu etmiyorsunuz egoyu, yükseldiği zamanlarda ise muazzam bir önem veriyorsunuz ona. Kendi rotası çerçevesinde sizi mutlu veya harap etmesine müsaade ediyorsunuz.

Egonuzun vicdanına tabi olmak zorunda mısınız? Benim İrademden daha mı kudretli egonuz? Benim İradem sizin mutluluğunuz içindir. Ego ise bununla ihtilaf halindedir. Sizi yukarılara taşıyıp sonra da aşağıya bırakmaktadır. Oyun alanını dümdüz etmekte, herkesi aynı seviyeye indirmektedir. Sanki bir kırbaç darbesiymişcesine aniden yakalamaktadır sizi ego.

Onu mağlup ettiğinize sizi inandırmakta sonra da yol boyunca gülerek, size kendinizi nasıl da değersiz hissettirdiğine sevinerek, tüm gücüyle geri gelmektedir. Yaptığı numarayı destekleyecek dış hadiselerin varlığından da emin olarak kancayı takmaktadır size. Ego size kendinizi kötü hissettirmek için son derece kendinden emin ve güvenli hareket etmektedir. Sizi pohpohlamasının sebebi de sizi yere yıkmaktır sadece.

Ego sizi kendi küçük bedenine indirgemek istemektedir. Nasıl da kolay düşersiniz onun pençesine.

Ego, dünyanın sizi nasıl da ehemmiyetsiz bulduğunu söylemektedir size. Bıçağını sağa sola sallamakta ve size kendinizi mağdur hissettirmektedir. Dünya bu gün hiç değer vermedi sana. Seni küçük gördü. Budur egonun en iyi olduğu söylem, sizinle oynayarak, üzerinizde küçük çentikler açarak alt dudağınızın titremesine sebep olmaktır.

Egonun sizinle kurduğu ilişkiye gelince. Omuzunuzda dans etmekte ve dalga geçmektedir sizinle. Sizi aptal yerine koymaktadır. Siz de bu arada perişan olmuşsunuzdur. Egonuz yükselmiş, keyiflenmiştir. Kırmızı halılar da serilmemiştir önünüze. Buna neden ihtiyacınız olsun ki sevdiklerim; sevgiye, hayata ve Tanrı’ya sahipken. Hayatınızı alt-üst etme, size kendinizi değersiz ve küçük hissettirme hakkını nereden bulmaktadır ego?

Böylesi bir parazittir ego. Sizin kendi değerinizden beslenmektedir. Sizin kendi değerinizi bir tavuk gibi gagalamakta ve tüm tüylerinizi yolup ortadan kaldırmaktadır. Hakikatte ise kendini ortadan kaldırmaktadır ego. Gerçekten bilmektedir o, nedenli az bir değere sahip olduğunu ve onun bu değersizlik duygusu size bulaşmaktadır.

Egonun davranışları kendinizi nasıl hissettiğinizi etkiler fakat sizin kıymetinizi etkilemez. Bırakın dünya atsın taşlarını yada toptan reddetsin sizi, ne alakası vardır ki tüm bunların sizinle? Bilin egonun ne için olduğunu ve yılmayın, korkmayın ondan.

Sizi kurban yapar ego. Size saygıdeğer olmadığınızı söyler. Lakin sizsiniz egoya aşırı bir saygı gösteren. Gururunuzu okşadığında egonuza güç verirsiniz ve sonra size darbe vurduğunda da kendinizi güçsüz hissedersiniz. Sırtınızı yere getirir ego ve siz benliğinizin küçük parçalarına ayrılırken, Zafer çığlıkları atar.

İncinmiş bir ego iğne batmasından başka bir şey değildir, aziz canım küçük sivrisineklerdir sizi sokan. Egonun emirlerini yerine getirmek zorunda değilsiniz. Mahcubiyetten, utançtan ya da öfkeden kıpkırmızı olmak zorunda değilsiniz. Hiçbir nedenle de kızarmak zorunda değilsiniz. Ego size gülerken siz de ona gülün.

Kırılgan bir camdır ego. Bazen pamuk şeker gibi görünür lakin camdır o, buz gibi kırılıp dağılan. Ego kalbinizi katılaştırmaktan hoşlanır lakin izin vermemeniz gerekir buna. Egonun kalbinizi aşındırmasına müsaade etmeyin. Kalbinizin eteklerini egonun yukarısında tutun. Ego hislerinizi incitebilir lakin yüreğinize dokunması gerekmez.

Ego sizi yıpratıp perişan eder, sevdiklerim. Tıpkı doğasındaki cam gibi sizi çatırdatır. Baştan ayağa, iyice görün egoyu. Sadece egodur o. Sizinle hiçbir ilgisi yoktur, sevdiklerim.

Çeviren: Engin Zeyno Vural