Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#1996 HAYAL GUCU Nisan 23, 2006

CENNET#1996 Hayal Gücü Nisan 23, 2006

Tanrı dedi ki:

Bir hayal gücünüz var. Her nevi korkunç şeyi hayal etmektesiniz. Şimdi hayal gücünüzün sizi yeni düşünce çizgilerine taşımasına müsaade edin. Her ne vaziyet bulunursa bulunsun önünüzde, hayal gücünüzle üstesinden gelin onun. Neşeyle yapın bunu meşakkat yerine.

Hisleriniz incindiğinde farklı bir şekilde yanıt verin. Işık tutun perdeye. Başka bir spotu çevirin ona. Gülün kendinize biraz. Hayatın bir anıdır bu yaşamakta olduğunuz. Hayatın! Bırakın sizin için çalışsın hayal gücünüz. Müsaade edin dışarıya çıkarsın sizi dar geçitlerden.

Sevinç duyun, eğlenin korku duymak yerine.

Sizi bir komedyen yapmaz bu. Yaratıcı kılar. İçinde dönüp durduğunuz o rutin çarkının dışına çıkartır sizi.

Şayet muazzam bir hayal gücünüz varsa ki öyle olduğunu söylüyorum Ben, vaziyeti sevince, keyfe dönüştürün o halde.

Çocuğunuz çalışma masanıza tırmanıp yeşil mürekkep mi döktü etrafa? Her zamanki mutat tepkilerinizi göstermek yerine, çocuğunuza yeşil mürekkeple bir hatırlatma notu yazın mesela ve renklerin neler neler yapabileceğinden, bu kez de yeşilin neler neler yapmış olduğundan bahsedin ona.

Kalplerle muhatap oluyorsunuz sevdiklerim ki bunların çoğu sizin kendinizindir ve yeni yollar bulmak istiyorsunuz. Yüreğiniz kendini ağırlaşmış hissettiğinde boşaltın onu. Şayet kayalar ve taşlar ve kömür yığınları varsa yüreğinizin içinde dışarı dökün onları. Hayal gücünün değerli taşlarıyla, mücevherleriyle değiştirin yerlerini.

Bu can sıkıcı rutinin dışına çıkmak zorundasınız artık. Bu estirip gürlemelerin, somurtup küsmelerin dışına çıkmak zorundasınız. Talihsiz olayların iptalini kendi içinizde yapın, geri alın onları. Ki böylelikle çehreniz güleç olabilir. Çehreniz güleç olabilir çünkü başa gelen bu güçlüğün içeriğini, şeklini, tertibini değiştirmişsinizdir. Hayal gücünüzün özgürce çalışmasına izin verdiğinizde olacaktır bu. Belki biraz tutucu, biraz da ağır olma alışkanlığınız vardı. Şimdi yaratıcı olacaksınız. Hayat konusunda yaratıcı olacaksınız.

Eğer bir öğretmenseniz eski dersleri anlatmak için yeni yollar bulacaksınız. Öncelikle kendinizi eğitecek ve yaptığınız her şeye eğlenceli bir yan katacaksınız. Keyif almak öncelik haline gelecek. O ağırlıklar varolmayacaklar bir daha. Ağırlık değildir Cennetin yolu. Hafifliktir.

Eğer bir aşcıysanız salata yapmayı eğlenceli bir hale getirin. Dikkate alın elinizden geçen renkleri. Dikkate alın bu bereketli malzemeleri. O marul yapraklarının zeytin yağına bulanmak için Tanrı’nın bahşedilmiş bir armağanı olduğunu düşünün.

Hangi hal vardır ki hayal gücünüz üstesinden gelemesin?

Hayatın sihirbazı olun ve şaşırtın kendinizi. Her daim yenilikçi olun. Kendinizi kainatın Kralı veya Kraliçesi olarak hayal edin.

Dünya dönmekte ve değişmektedir ki siz de buna mecbursunuz. Henüz keşfedilmemiş pek çok yönünüz vardır. Varlığın hafifliği de bunlardan biridir. Artık asla ağır-kanlı, katı-yürekli olmayacaksınız. Hayal gücünüz çağlıyor şimdi hayatın içine! Bırakın hayal gücünüz yükselen güneş gibi olsun. Canlı, hayat dolu adımlar atın sevdiklerim.

Hayal gücünüz sevgi gibidir, vaziyeti kurtaran. Kudretli, güçlü muazzam bir asa gibidir hayal gücünüz. Hayatın eskrim oyunu gibidir o. Hakiki bir yasadır. Sıkıcı ve eğlenceli arasındaki bir tür duellodur o. Olmuş olanla olabilecek arasındaki çekişmedir. Yücelişin, manevi yükselişin galip gelmesine müsaade edin.

Bırakın hayal gücünüz ilham versin size! Bırakın hayal gücünüz rehber olsun. Tüm olasılıkların dünyasıdır bu. Gerçekleştirin bir kısmını. Baş aşağı döndürün hayatınızı. Gazabı sevince döndürün. Silkinin eski alışkanlıklardan. Spontane olmayı öğrenin. Tüm yüreğinizle yaşayın.

Eskimiş, geçmişe dönük anlayışlardan vaz geçtiğinizde kullanabileceksiniz hayal gücünüzü ki hayal gücünüz sizi yepyeni zirvelere taşıyacak. Mazi hayal gücünüzü dizginleyip ket vurmaktadır ona. Devasa bir ağaçtan cüce bir Bonzaiye döndürmektedir onu. Hayal gücünüzün gelişmesi, büyümesi murad edilmiştir. Yasaklar, sınırlar konulmak için değildir o.

İstiareleri, benzetmeleri, mecazları canlı kılın. Yepyeni kombinasyonlar yaratın. Bir araya getirin hayatı. Sanat yapın. Hayal gücünüz özgürce çağladığında diğer bir yönünü keşfedeceksiniz yüreğinizin, sevginin özgürce dolaştığı ve asla cesaretinin kırılmadığı yönünü.

Çeviren: Engin Zeyno Vural