Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#1977 Yeniden Kazanilan Masumiyet Nisan 4, 2006

CENNET#1977 Yeniden Kazanılan Masumiyet Nisan 4, 2006

Tanrı dedi ki:

Memnuniyet duyun doğmuş olduğunuz için. Memnuniyet duyun yaşamda deneyimlediğiniz her şey için. Herşey için. Hatta sizde pişmanlık yaratan şeyler için bile. Tüm bu komediye de drama da eşit muamele edin. Bunların hepsi başa gelmiş görünüyor, sizin ve çevrenizdekilerin.

Okumakta olduğunuz tarih dahi içinize işliyor. Yaşamınız ve ona ilişkin algılarınızın tamamı birer hikayedir sevdiklerim ve hoş değil midir onlar? Yaşamınızdaki iniş çıkışları, sağa sola kıvrılmaları kim tahayyül edebilirdi, yolunuzun kesiştiği insanları, onları nasıl karşıladığınızı ve tüm bu olup bitenlere ne mana yüklediğinizi, kim tahayyül edebilirdi?

Hikayenizi geleceğe taşıma çabasındaydınız ve onu nihayetlendirmekte de aciz. Hikayeniz kendi planını kendisi çizmektedir. Bazı kesin “son”ları düşünmüş, tasarlamış olabilirsiniz ancak bilemezsiniz bunları. Bilmediğiniz çok fazla sayıda etken vardır. Kendiniz hakkında bile yeterince bilmiyorsunuz henüz. Elbette ki keşfetmekte olduğunuz da kendinizsiniz hayatın içinde. Kendi sokaklarınızda yürüyorsunuz. Kendi köşelerinizden dönüyorsunuz. Kendinizin sokak tabelalarını okuyorsunuz. Ve kendinizle tanışıyorsunuz karşılaştığınız her insanda. Sevdiklerim, yazmakta olduğunuz bu hikayede ve rol aldığınız bu piyeste tüm bölümleri siz oyunuyorsunuz.

Ne düşünmüş olursanız olun hikayeniz muhteşemdir. Muhteşem bir açılımınızdır o sizin. Bazı bölümleri diğerlerine tercih etmekteydiniz lakin her bir bölüm bu muazzam hikayenin tamamına katkıda bulunmaktadır. Pişmekteydiniz yaşamda ve şimdi de kendi yaşam hikayenizde bir kahraman olarak ortaya çıkmaktasınız.

Başka türlü olabilir miydi bu hikaye? Yaşamınızın tüm akışını etkileyecek başka kararlar alabilir miydiniz? Belki evet belki de hayır. Belki daha farklı keşif gezileriyle, etrafından dolanarak lakin tam da şimdi ortasında durduğunuz bu arazide bulurdunuz yine kendinizi.

Kendinizi hangi arazide bulursanız bulun tüm yönlere dönebilirsiniz, kuzey, güney, doğu, batı ve onların kombinasyonlarına. Her biri farklı bir manzara sunar size. Değişen tek şey sevdiklerim, nereden baktığınız ve neye baktığınızdır. Doğuda güneşin doğuşuna bakabilirsiniz ve batıda da, güneşin batışına. Değişen ise sevdiklerim, belirli bir an için oraya bakarken vaki olanlardır sadece.

Hikayenizin hangi sayfasındasınız şu anda? Belki de geçmiş sayfaları karıştırıyorsunuz. Belki satır satır gidiyorsunuz. Belki de henüz yazılmamış olan sayfaları bulmak için atlayarak hızla ilerliyorsunuz.

Hikayenizin kaç sayfadan oluşacağını bilmiyorsunuz. Son söze sahip değilsiniz henüz.

Hangi sayfa açık olursa olsun şu anda, oraya ne yazabileceğinizi söylüyorum şimdi size:

“ Şaşırtıcıdır benim hikayem. Onu büyük bir alaka ile takip etmekteyim. Bazen mürekekbi döküyorum bazen de belirli sahnelerin üzerini karalıyorum lakin her daim hayatımın faal bir katılımcısıyım ben. Hatta kaçtığım zamanlarda bile kendimle karşılaştım ve devam etti yaşam hikayem. Şimdi farkediyorum ki hikayem kurgusal, geçici bir hayal. Düşünmüş olduğum her şeye, her şeye rağmen, bu özel romanın kelimelerini yazarken hayatımın muhteşem bir panaroma olduğunun bilincindeyim. Hayatımın ilgi çekici insanlarla dolu olduğunu ve kendimin de onlardan biri olduğumu biliyorum. Sandığımdan daha çok sevdiğimi ve umduğumdan daha çok sevildiğimi biliyorum ve biliyorum ki şimdi yürürken gündoğumuna, sadece sevgi olabilir yol arkadaşım. Son sayfa olarak tahhayyül ettiğim kısmın sayfalarını açtığımda “bir son sayfa” nın olmadığını görüyorum. Kalemim hazır duruyor elimde ve ben bu muhteşem, bu muazzam sürekliliği yazmaya devam ediyor ona “Yeniden Kazanılan Masumiyet” adını veriyorum.”

Çeviren: Engin Zeyno Vural