Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#1959 Sevgi, Her Ne Olursa Olsun Mart 17, 2006

CENNET#1959 Sevgi, Her Ne Olursa Olsun Mart 17, 2006

Tanrı dedi ki:

Koşulsuz sevgi herşeyin bundan ibaret olduğu manasına gelmez. Her ne olursa olsun seveceğiniz anlamındadır bu. Hissetiğiniz sevginin ve verdiğiniz sevginin yaşamın dışsal dalgalanmalarına bağlı olmadığı anlamındadır bu. İçsel yüreğiniz sizin denge taşınızdır, dünyanın değil. Dünya sizi bir basket topu gibi aşağı yukarı zıplatır. Bundan dolayı dünyaya tabii olabilirsiniz.

Yüreğinizi beslemek için dünyaya yaslanamazsınız. Bırakın dünya size yaslansın. Bırakın dünya sevginizden yana emin olsun. Yaşamınıza giren şeylere tabi olmayı bırakarak hakimi olun sevgi sanatının. Sevginiz koşullara tabi olduğu vakit, koşullar sizi bir oraya bir buraya fırlatıp durur.

Yüce sevgi sizin düşündüğünüz şey değildir. Olağan bir şeydir. Verilen sevgiyi bir ihsan olarak kabul etmeyi öğrenin ve verin onu. Ne olursa olsun seveceğiniz, sadece seveceğiniz ilkesinden yola çıkın. Herşeye rağmen seveceğiniz. Yapış yapış bir sevgiyle değil, kibirli bir sevgiyle değil lakin o veya bu sebeple sevgi yaymayı bırakmayacak olan kalbinizin atışlarıyla.

Yüreğinizdeki sevgi, harcarken dikkat ettiğiniz cüzdanınızdaki para gibi değildir. Sevginin zor günler için biriktirilip saklanması olası değildir. Kalbinizi de sarmalayan sevgi her daim akış halindedir. Hiçbir zaman zaman değerini yitirmeyen.

Sevgi cebinizde saklayacağınız bir şey değildir. Ebedi bir ışıktır o. İlk ve son kez karar verin yüreğinizdeki sevgi ışığının yanık kalacağına. Kapınızın önündeki ışık gibi, ona yürüyen herkesin yolunu aydınlatacağına. Kapı önü ışığınızı kimin yaklaştığına bağlı olarak yakıp söndürmezsiniz. Şu kadarını şimdiden bilin ki; yaklaşan kişi her daim Beni temsil edendir ve Benim temsilcim olan sizler de ışığı her daim açık bırakan.

Sevginin ışığı dikkati kendine çeken bir projektör olmak durumunda değildir. Onun sadece yanık kalması gerekir. Bırakın yüreğiniz yaşamdaki tüm gemicilerin aradığı bir denizfeneri olsun. Sevdiklerim, dünya sizin yüreğinize tabidir. Ve siz de yüreğinizdeki sevgiye tabisiniz. Ona bağlısınız lakin aynı zamanda onu tayin de edensiniz.

Yüreğinizden sevginin en kadarının akmasını istiyorsunuz? Birilerine ders vermek için periyodik olarak sıkıştırıp kasmak mı istiyorsunuz onu? Sevdiklerim, bu çok asılsız, temelsiz bir mesaj verir. Sahte bir ifade olur ki kapalı bir kalbin verdiği yetersiz mesaj şöyledir:

“Şimdi ara verdim. Şöyle ki yürek acısını öğreniyorum ben. Birilerine çeki düzen verme gayesiyle kendi kalbimi kıracağım ben. Karar verdim ki herhangi bir kimse ya da hiçkimse benim sevgime layık değildir şu an için, değmezler buna. Karar verdim ki benim söylediğim yolla benim sevgimi hak etmeleri gerekir. Birinin beni sevmesini ne denli zorlaştırırsam zorlaştırayım karar verdim ki önce onlar beni sevmelidirler. Ara sıra onlara biraz umut vereceğim, kalbimin ışığını bir an için yakıp söndüreceğim ki dışarıya bir göz atabilsin; sonra da onu yeniden kalın battaniyelerle sarıp sarmalayacağım, yeniden baskı kuracağım üstünde, varoluşunu inkar etmesini sağlayacağım, sürgünlere göndereceğim ve tüm bunları bana birilerinin bir şeyler borçlu olduğu sanrısıyla yapacağım

Kalbinize, bir borcu affetmenin anlamını öğrenmesi için müsaade edin, özellikle de boçlu kendiniz olduğunuzda. Bırakın ipotek olmasın yüreğinizin üstünde, sevdiklerim. Herkes için atsın kalbiniz. Gerçek eğilimini takip etmesi için izin verin yüreğinize.

Çeviren: Engin Zeyno Vural