Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#1935 Birligin Kutuphanesi Subat 21, 2006

CENNET#1935 Birliğin Kütüphanesi Şubat 21, 2006

Tanrı dedi ki:

Bir danstır yaşam lakin arasıra dansı bırakıp kenarda oturmak da akıllıcadır. Size teklifte bulunan herkesle dans etmenin lüzumu yoktur.

Yaşam pek çok, pek çok enteresan şeyden oluşur. Her birini derinlemesine irdeleyemezsiniz bunun yerine zahiri gözden geçirir, portakalın kabuğunu yiyip içindeki tatlı meyveyi göz ardı edersiniz.

Yaşamdaki bu durum, bilgi için de geçerlidir; yüzeyi gözden geçirmek yüzeyi gözden geçirmektir. Sütün üstündeki kaymak hoştur ve sütün kendisi de öyle. Yüzeysel meşguliyetler yüzeysel meşguliyetlerdir. Bir bilgiden diğerine konup durmak da öyle. Bir yıldızdan diğerine salınmak hoştur. Bir yıldızı yakalamaksa çok hoştur.

Etrafta koşuşturup durmak koşuşturmacadır. Bir arı dahi bulur çiçeğin özünü. Kalbiniz bir arıdır. Etrafta vızıldayarak uçuşmak doğasıdır. Çiçeğin o tatlı özüne ulaşıp onu almak ise daha hoştur.

Yaşamın sahasında oynamak bir meziyettir lakin güzel bir kitapla ateşin başında keyifle oturmak da öyle. Pek çok konu hakkındaki azar azar bilgi az bilgidir. Elinizde tuttuğunuz hazine ise dışarıda gömülü olandan daha kıymetli olabilir. Zira okumadığınız bir kitabın varlığı onu elinizdekinden veya özellikle de yüreğinizdekinden daha değerli kılmaz.

Bilginin peşinden koşun lakin elinizdekini de değerlendirin. İnekler geviş getirir ve böylelikle besini daha iyi özümserler. Tüm atlara oynamanın size pek bir yararı olmaz. Birini seçin.

Yeryüzündeki herkesle tanışamazsınız lakin bazılarını çok iyi tanıma şansına sahip olabilirsiniz. Tüm kitapları okuyamazsınız. Her bir düşünce ekolünü bilemezsiniz. Sayılar sayıdır ve sayılar Enginliğe denk olamaz. Halihazırda bildiklerinize şans tanıyın. Kalbinizin de iştirak etmesine müsaade edin.

Belki, yeni bir kitaba başlamaktansa okuduğunuz bir kitabı yeniden gözden geçirmektesiniz. Sayfaları çevirmek bilginin sayımını yapmak değildir. Yüzeysel meraklara sahip bir amatör olmanız gerekmez. Bilginin azı tehlikeli değildir. Sadece azıcık bir bilgidir bu. Pek çok şey hakkındaki az bilgi pek çok şeye ait az bir bilgidir sadece. Daha derinlere inin, sevdiklerim. Şimdi portakalı soymaktasınız artık, o tatlı meyvesini de yiyin. Suyunu için. Tadına varın.

Kalbinizin sesini dinlemek etrafta gezinip durmak anlamına gelmez. Bazen serüveniniz tam şimdidedir. Elbetteki kalbiniz ara sıra atlayıp sıçrar lakin bu onun etrafta sürekli zıplaması gerektiği anlamına gelmez.

Bir sincap değilsiniz ki. Bir fındığınız varsa kırıp yiyin onu.

Yemek hazırladığınızda oturup yiyin onu.

Bir örnek-toplayıcı olmayın yaşamda. On tane kekin onundan da küçük ısırıklar alan. Gerçekten beğeneceğiniz keki bulun ve tadını çıkarın onun.

Tüm rafları dolu büyük bir kütüphaneniz olabilir. Kitaplar da muazzam bir bilgi vardır. Muazzam bir yürek vardır ve muazzam bir bilinç vardır. Bu bilginin, yüreğin ve bilincin tıpkısı sizin yüreğinizde de mukimdir. Toplamış olduğunuz bilgiler derinliğinizdeki mevcut bilginin yanında hiç kalır. Bu bilgi yükselmekte, artmaktadır. Bir bakın yüreğinizdeki bu son derece sade bilgiye. Yüreğiniz bilginin kaynağıdır. Bilgelikse zaten sizindir.

Kalbinizi açarak geliştirin onu. Bir ada değilsiniz ki. Kainatın bütünü, tamamısınız. Yüreğiniz ise Birliğin bir kütüphanesi. Aradığınız tüm bilgiler içinizde mevcut. Ona zaten sahipsiniz sevdiklerim. Yüreğinize yerleşin. Tüm bilgiyi kitaplık raflarında aramak niye? Kaynağa başvurun sevdiklerim, içinizde yatan. Kalbiniz bir ansiklopedi değil lakin bir bilgi kitabıdır. Eğer buna mecbursanız araştırın lakin derinlemesine olsun araştırmanız. Kendi yüreğinizi onurlandırın. Kendinizi onurlandırın. Beni onurlandırın.

Benim hakkımda okuyabilirsiniz. Beni kelimelerde bulabilirsiniz ve Beni bizzat kendi yüreğinizde de bulabilirsiniz. Her şeyden daha yakınım size Ben.

Çeviren: Engin Zeyno Vural