Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

Heavenletter #5434 Çocuklarınız İçin Eğlenceli Olun

Tanrı Dedi ki:

Eğlence yaşamın maymun iştahlılık diyebileceğiniz önemsiz bir parçası değildir. O yaşamın temel unsurlarından biridir. Çocuklar eğlenmelidir. Yaşam bir eğlencedir. Çocuklar bazan şen şakrak, eğlence dolu olduklarında sizin tarafınızdan cezalandırılırlar, sanki sizin çocuklarınızı büyütme amacınız onları susturup bastırmakmışcasına.

Eğer, ana babalara nasihat ediyor olsaydım, derdim ki:

Çocuklarınızla birlikte eğlenin. Siz, ana babalar güzel vakit geçirin. Bu günler çocuklarınızla geçireceğiniz en güzel günler. Bugünler bir daha geri gelmeyecek. Eğlenmek çif taraflı etkiye sahiptir. Çünkü bir taraftan siz eğleniyorken aynı zamanda çocuğunuzun eğlenmesini de sağlıyorsunuz.
Çocuğunuzla birlikte eğlendiğiniz zaman onu çok iyi bir şekilde yetiştiriyorsunuz. İnatla, hemen her dakika çocuğunuzu nasıl büyüteceğinizi düşünmeye ihtiyacınız yok. Eğer çocuğunuz sizinle birlikte iken eğleniyor ve mutlu oluyorsa, siz çocuğunuzu zaten iyi yetiştiriyorsunuz demektir. Onlar sizi dinleyecekler, size saygı duyacaklar ve ,bunun getirisi olarak, sizi sevecekler ve size ve herkese karşı nazik ve zarif davranacaklardır.

Dünya’yı çocuğunuza siz tanıtırsınız. Dünyayı çocuklarınız için dostane, arkadaş canlısı bir yer haline getirin ki, çocuğunuzda dostluğu ve arkadaşlığı bilsin.
Çocuğunuza mutlu olması için izin ve imkan vermeniz onu şımartmak değildir. Ana baba olarak çocuğunuzun evde ve sokakta en ideal çocuk olması gerektiği düşüncenizden kurtulun. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edip onu sevdiğiniz de onu şımartmıyorsunuz. Bu, çocuğunuzun başıboş olmasına izin veriyorsunuz demek te değildir. Çocuğunuza eğlenme, mutlu olma özgürlüğünü verin.

Çocuğunuzla birlikte süpermarkette dolaşırken, oturduğu pusetinden ellerini uzatıp etrafındaki herşeyedokunmak istediğinde ona koca bir ağız dolusu HAYIR demeyin. Uzanıp tutmak istediği şeylerin ismini söyleyin. Yürümeye devam ettikçe, onun gördüğü şeylerin ne olduğunu adlarıyla ona söyleyin. O işaret ederek gösterebilir ve siz de ne olduklarını söylersiniz. Sonra tersini yapın. Siz gösterebilir ve o da ne olduklarını söyleyebilir.

Sıra çocuğunuzun dokunmaması gereken sıcak sobaya ya da ateşe geldiğindeona Dokunma! Demek yerine sadece SICAK deyin. Birlikte yürürken, cadde de karşıdan karşıya geçerken çocuğunuzun elinden tutun ve ona “ Biz karşıdan karşıya böyle geçeriz “ deyin.
Bu karşılıklı etkileşimdir. Bu sükûnettir. Bu sevgidir. Çocuğunuzun dünyasının bir parçası olun. Siz çocuğunuza ilgi gösterdikçe o da size ilgi gösterecektir. Bu, çocuğunuza ihtiyacı olan şeyi vermek veya onu kodlamak değildir. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak onu gücendirmektir. Bunu farkedebiliyormusunuz? Onun ihtiyaçlarını karşılamak sizin için doğal bir şey ve sizin rahatınızı sağlıyan bir hareket olabilir veya belki de sorumluluklarınızdan kaçmanın bir yolu.

Bakın! İdeal ana baba olma düşüncelerinizden kurtulun. Mükemmel çocuk sahibi olma düşüncelerinizden de kurtulun. Çocuğunuzu hayatı birlikte yaşayacağınız biri olarak görün. Çocuğunuzla meşgul olun. Sizin hayat tecrübeniz var. Çocuğunuzun yok. Sizin göreviniz çocuğunuzu itaat altına almak, ona boyun eğdirmek değildir. Sizin amacınız ona yaşamayı ve mutlu olmayı öğretmektir. Bırakın çocuğunuz öğrensin ve eğlensin. Eğlenmek, çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediyelerden biridir. Çocuğunuza eşlik ettikçe mutlu olacaksınız tıpkı onun size eşlik ettikçe mutlu olduğu eğlendiği gibi. Öğretmek disipline etmek demek değildir. Öğretmek paylaşmaktır. Siz ve çocuğunuz barışı ve huzuru da paylaşabilirsiniz. Çocuğunuz sizden sürekli olarak ona hayatta yol göstermenizi ve ona hayatı tanıtmanızı istemektedir.

Kurallar ve mükemmel olmak hakkında daha az düşünün ve hayatınızda Sevgiye daha çok yer verin ve sevgiyi daha çok düşünün. Çocuğunuzu bir patron edasında buyurgan ve hükmedici davranmayacak bir insan olarak yetiştirebilirsiniz. Hükmedici olmamak demek müşfi, merhametli olmak ile aynı anlamda değildir. Küçük bir çocuk ile neden tartışmaktasınız? Çocuk yetiştirmek mücadele etmek, savaşmak değildir. Çocuk yetiştirmek en yüksek anlamı ile sevmektir.

Çocuk yetiştirmek, komşularınıza ana baba olma yetenek ve kabiliyetinizi göstermek değildir. Küçük çocuğunuza yanınıza gelip sizinle birlikte yürümesini söylerken, ona gezintiye çıkardığınız küçük yaramaz köpeğinize seslendiğiniz şekilde ve tonda seslenmemeniz gerekir.

Çocuğunuzu hayal gücünü geliştirmesi için cesaretlendirin.

Çocuğunuza eşlik etmeyi eğlenceli ve keyifli hale getirin. Çocuğunuzun size eşlik etmesini eğlenceli ve keyifli bir hale getirin.

Çeviren, Alex