Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

HEAVEN #2637 Sakin Sular gibi

HEAVEN #2637 Sakin Sular gibi 13 Şubat 2008

Rahat, gevşemiş bir ruh hali içinde olmanın değeri muazzamdır.

Hayatta kalmak için gerilime ihtiyacınız yoktur. Aslında, gerilim olmaksızın daha iyi ilerlersiniz. O halde benim çocuğum neden gerilimi seçer ki? Şunu zaten biliyorsiniz. Bir şeye takılıp da tökezlediğinizde ve dengenizi yitirdiğinizde rahat hareket etmenin, gevşemenin önemini bilirsiniz. Bu şekilde çok daha yumuşak düşersiniz.

Bu hayatta da böyledir. Hayat sizi tökezlettiğinde gevşemek en hayrılısıdır. Konumunuz ne olursa olsun, onu kolayından almak, rahat bakmak en iyisidir. Gerilimin size bir faydasının oladuğunu gerçekten düşünmüş müydünüz? Bunun tam tersi geçerlidir. Gerginlik içindeyken kim düşünebilir ki? Gerilim elinizi ayağınızı bağlar sizin.

Gevşediğiniz zaman ne gibi bir sorun olabilir ki? Evet istenmeyen bir şey başa gelebilir, fakat gerilmek yerine rahat olduğunuzda harabiyete uğramazsınız. Gerilidiğiniz zaman her nevi hasar daha büyük olacaktır. Birle biri toplamak kadar basittir bu.

Gerilimi anında bertaraf edemediğinizi biliyorum, lakin nasıl algılarsanız algılayın her bir durum karşısında daha müsterih olmaya, rahat bir yaklaşımı tercih etmeye niyet edebilir, bu eğilimde olabilirsiniz. Bunu stresli bir durum olarak almaktan ziyade, gevşemeyi öğrenmek için bir fırsat olarak değerlendirebilir ve Daha Yüksek Bir Kaynaktan rehberlik alabilirsiniz.

Ayağınızı çarptığınızda küfretmeniz zaruri midir? Yere bir şeyler döktüğünüzde bundan gerginlik duymanın gereği nedir? Eğer bir bardak kırarsanız zaten kırılmıştır o. Dişlerinizi sıkıp yüzünüzü kasmanın ne anlamı vardır? Bir faydası yoktur hatta aksi-faydadır o.

Çocuğunuz bir şeyler döktüğünde, buna kızmak size nasıl bir kazanım sağlar? Belki anneniz ve babanız size güçlüklerle başa çıkmayı iyi öğretmemişlerdir. Fakat sizin her koşulda rahatlatıcı bir tavır takınmanıza, böyle bir yaklaşım bahşetmenize bakarak çocuğunuz bunu sizden öğrenebilir. Sadece şunu düşünün, her bir olumsuz durumda sinirlenmek, alt üst olmak durumunda değilsiniz. Şunu düşünün, çocuğunuza model oluşturabilirsiniz.

Ufak tefek her şey için ve hatta büyük meseleler için de heyecana kapılmak zorunda olmadığınız sizin için yeni bir fikir midir? Hayat tüm durumlarda, kendine özgü tüm hallerde hoş ve tatminkar olamaz mı? Tadı sizin zevkinize hitap etmese de onu tükürüp atmak zorunda değilsiniz.Hayattaki pek çok hadise köstebeklerin oluşturduğu küçük tepecikler gibidir; fakat önünüzdeki bir dağ bile olsa ona tırmanamayacağınızı düşünmeyin. Karşı tarafa geçemeyeceğinizi düşünmeyin. Elbetteki o dağın öbür tarafına geçeceksiniz.

Size her ne saldırıda bulunursa bulunsun, onu aşacaksınız. Göreli dünyada hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Ve hadi olur ya, dağa tırmanamazsanız eğer dağın öbür tarafındaki yine siz değil misinizdir? Sevdiğiniz birini kaybettiğinizde siz yine sizsinizdir. Dağa yeniden tırmanacak ve bir ilerleme kaydedeceksiniz. Acı biraz daha azalacaktır. Hayat gemisindeki direnciniz ve dayanıklılığınızı da yeniden kazanırsınız. Bir hastalık olduğunda iyileşirsiniz. Herhalükarda öyle veya böyle bir şifa vardır. Beden sona erebilir. Siz ise sadece yükselirsiniz. Gerilimin size ne faydası vardır ki?

Bedenizin içinde yaşamak için vaktiniz kısaysa bile, olanın tadını çıkarın.

Sadece bir gününüzün kalmış olduğunu farz etseydiniz, hayat nasıl da tatlı bir hale gelirdi. Gerilimin bu dünyada ne gereği vardır aziz çocuklarım? Onun gitmesine müsaade ettiğinizi ve sakin sular gibi olduğunuzu düşünür müsünüz?

Hatırlatma: Sevgili okurlarımız, Cennetmektuplar’ını (HeavenletttersTM) paylaşırken lütfen kaynak site olan www.heavenletters.org adresini belirtiniz. Üyelik başvurusu sitede yer alan http://www.heavenletters.org/maillist/index.php linki üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Çeviren: Engin Zeyno Vural :wub: