Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

HEAVEN #2636 Isik Yaradan

HEAVEN #2636 Işık Yaradan 12 Şubat 2008

Dünyada, herkesin oynadığı bir rol vardır. Genel bir tabirle, iyi adamlar ve kötü adamlar vardır. Bazen bunları biribirlerinden ayırd etmek pek de kolay olmaz. Aşağı yukarı, herkes bir nevi iyi adam/kötü adam karışımını teşkil eder. Buradaki iyi ve kötü sıfatlarını, sizin kullandığınız gibi, üzerlerinde durmadan telaffuz ettiğimi biliyorsunuz.

Bazen bir rolü oynarsınız, bazen de bir diğerini. Bazen oynadığınız rol, hangi sahnede yer aldığınıza ve diğer aktörlerin kimler olduğuna bağlıdır.

Dolayısıyla bazen bir kahraman kostümü giyersiniz, bazen de suçlu. Hangi kostümü giydiğiniz bir şeyi değiştirmez, sonuçta sadece bir kostümdür o. O kostüm siz değilsinizdir.

Mutluluğunuz da bu kostüme veya onu hangi süreyle giydiğinize bağlı değildir. Bir rolü ya da bir diğer rolü tercih edebilirsiniz. Bir rolde veya bir başka rolde daha iyi olabilirsiniz. Yardımcı oyuncu olabilirsiniz. Fakat hala, sadece bir aktörsünüzdür. Alkışlansanız da yuhalansanız da hala bir oyuncusunuzdur. Alkışlar da tenkitler de oynadığınız role yöneliktir.

Bazen bir senaryoya bağlı kalırsınız. Bazen de doğaçlama oynarsınız. Bu bazen bir komedidir, bazen bir dram; fakat tüm oyunlar bir yanlışlıklar komedisidir, tıpkı hayatta olduğu gibi, deneme ve yanılmadır onlar. Öykü bir etmendir. Oyun bir etmendir. Fakat asıl unsur içinizdeki ışıktır. Işığınızın ne denli parlak ve farkedilebir olduğu ya da ne denli solgun olduğu bir fark yaratmaz, parlayan bir ışıktır o. Işık - - hikayenin aslı budur işte.

Dünya üzerinde, yaratıcı drama faaliyeti içindesiniz. Sahnede olsanız da olmasanız da bir aktörsünüz.

Mutluluğunuz, oynadığınız role bağlı değildir. Oynanan tüm rollerin altından akan bir yeraltı kaynağı vardır. Bu ışıktır. %100, %1000 Sonsuz Sevgiyim Ben. Işığım. Yaradanım. Bir oyuna kapılıp dahil olabilirsiniz. Bense ışığın dahilindeyim. Sizin oynadığınız rolleri oynamam. Görünmeden çağlayan alttaki kaynağım Ben. Oyuncu değilim. Bazen aşk sahnelerinde oynarsınız bazen de dövüş. Bunaların hiçbirini oynayan Ben değilim. Olduğumdan daha az olamam ve sevgiyim Ben, herhangi bir sahne ya da plan değilim, sevginin ta kendisiyim. Bir aktör rolünü oynar. Aktör değilim Ben. Siz aktörsünüz ve aktör siz de değilsiniz. Elbette ki Bana İfa Eden deniliyor. Ben İfa Edenim, Yapan ve Olduranım. Beslendiğiniz kaynak Benim. Bensiz birşey yapamazsınız. Sizi, dünya üzerinde yürüten Benim enerjimdir. Lakin yaptığınız her şey Benim niyetim dahilinde değildir, aziz çocuklarım. Fakat Harekete Geçiren Benim.

Bir çelişki vardır. Benim İradem, Benim Arzum gerçekleşecektir ve lakin her zaman Benim İrademi yerine getirmezsiniz. Benim İradem, sevinç ve mutluluk içinde yaşamanızdır. Kahramanlar ve suçlular, mutluluğu neyin yarattığına yönelik olarak kendi tanımlarına sahiptirler.

Küçük büyük hiçbir şeyi düşüncesizce yaratmadım Ben. Size bahşetmiş olduğum özgür iradeyi hatırlayın. Kullanmanız için sizindir o. Neyin, önceden kaderiniz tayin edildiğini düşünürseniz düşünün, İnsan olmak dışında hiçbir role kilitlenmediniz. Yeryüzündeki dilediğiniz bir anda bir meleğin rolünü de oynayabilirsiniz. Bir role sıkıştırılmadınız. Rolleri değiştirebilirsiniz. Sahneden inebilirsiniz. Bir başka tiyatroya dahil olabilirsiniz.

Oynamak istediğiniz rolü seçebileceğinizi söylemem boş bir ifade değildir.

Çeviren: Engin Zeyno Vural :wub: