Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

HEAVEN # 2619 Kontrol ve yargi mekanizmalari el eledir

HEAVEN # 2619 Kontrol ve yargı mekanizmaları el eledir 26 Ocak 2008

Kontrol etme ihtiyacı içindeyseniz bu güvensizlik göstergesidir. Kontrol kuran kişi çok kendine güvenli görünebilir, fakat bu sahte bir imajdır aziz çocuklarım. Kontrol etme ihtiyacı güven yoksunluğundan kaynak bulur.

Evinizdeki herkesi kontrol edemezsiniz. Kendinizin bile, kendi istediğiniz herşeyi yapmasını sağlayamayabilirsiniz. Eğer illa ki mecbursanız önce iğneyi kendinize batırın, böylece diğerlerine çuvaldızla yaklaşmazsınız. Fakat sizden kendinizi de kontrol etmenizi istemiyorum Ben. Kontrol, dar bir bakış açısı koyar ortaya. Arabaya koşulmuş, kontrol edilmesi gereken bir at değilsiniz ki.

Yol göstermek veya lider olmak, kontrol etmekten farklı bir şeydir. Hakiki bir lider ilham verir ve onun ilhamı da Hakikatten kaynak bulur. Sizi mutlu eder o. Hakiki olmadığı halde sizi bir süreliğine mutlu edenler de vardır. Fakat asıl olarak bu diğerlerinden bahsetmiyoruz şimdi. Sizi konuşuyoruz.

Kontrol etme ihtiyacı duyduğunuzda bunu çalmakta olan bir alarm olarak düşünün. Kontrol mevhumu, yargılama haliyle derinden bağlantılıdır. Bir başkasının da sizin yolunuzdan ilerlemesini sağlamaya çalışırsınız. Tabii ki bunu iyilik olsun diye yaparsınız fakat ne yazıkki yeterince iyi bir yaklaşım değildir bu. Kontrol etme ihtiyacınızı serbest bırakın. Herşeyden önce, ona ihtiyacınız yoktur. Onsuz olmak çok daha iyidir sizin için. Onsuz, tüm dünya çok daha iyidir. Kontrol mevhumu çok sınırlı imkanlar sunar. Hayatın küçücük bir kesitidir o, halbuki hayat sınırsız ve sonsuzdur.

İki taraflı bir ızdıraba yol açmaksızın, bir başkası için onun adına bir hayat seçemezsiniz. Kontrolün olduğu yerde katı dugular ve öfke vardır. Bunu dayanak yapamazsınız.
Özgürlüğün olduğu yerde herkes daha kolay nefes alır.

Kontrol meseleleriniz olduğu zaman yalnız başkalarınınkileri değil kendi haklarınızı da ihlal edersiniz. Sizin iradenize riayet edilmediği zaman nasıl da kolay öfkelenirsiniz. Kontrol etmeyi bırakın. Onun yerine daha fazla dinleyin.

Aziz çocuklarım, Benim irademi hatırlayın, özgürlüğün sesinin çınlaması arzusunda olduğumu hatırlayın.

Bu kontrol fikri de nereden çıkmıştır? Kontrol etmek, yetki sahibi olmak değildir; fakat öyleymiş gibi algılanmaktadır. Kontrol, kendi istediğinizi yapma çabasından fazlası değildir. Lakin başarsanız bile mutluluğunuz kısa ömürlüdür. Kendiniz bile bunun içi boş bir başarı olduğunu bilirsiniz. Anlamsız bir değiş-tokuştur, bir diğerinin iradesine karşı sizinkisi yarışmaktadır. Her istediğinizi yapamayacağınız anaokulunda bile öğretilmiyor mu?

Bir başkasının sizi kontrol etmeye çalışmasından hoşlanmazsınız. Aslında çok da rahatsız olursunuz. O halde, bir diğeri üzerinde kontrol kuracak tek kişinin kendiniz mi olması gerekmektedir? Bunun yerine gülün biraz. Kontrol nasıl da ciddi bir şeydir. Huzurun korunması için ona nasıl da riayet edilmesi gerekmektedir. Nasıl da küstah ve cüretkardır. Onun yerine eğlenmeyi seçin.

Fikrinizi söyleyin fakat patronluk taslamayın. Etrafınızdakilere emirler vermeyin. Onlara davette bulunun. Yapabileceğinizin en fazlası onları davet etmektir. Yapabileceğinizin en azı ise onları kontrol etmemeye çalışmaktır.

Kontrol etmek, asla yeterince tatmin edici olmadığı için yayılıp çoğalma eğilimindedir. Bir birey tarafından ev ortamında da sergilense, bir ulus tarafından dünya genelinde de ortaya konsa kontrol mekanizması çok zayıf bir gösteriş halidir. Benim hiçbir çocuğum bir diğerinin boyunduruğu altında olmamalıdır. Ne zorba bir hükümdar olmanız ne de birilerinin size boyun eğmesi murad edilmiştir. Öz değer hissiniz için asla kontrol mekanizmasına bağımlı olmayın ve kimseyi de kendi iradenize tabi kılmayın.

Hayatta mutluluk istiyorsanız eğer o sözde kontrol ihtiyacınızdan kurtulmak zorundasınız. Sevdiklerim, kontrol ihtiyacınızdan tamamen vazgeçmenizi rica ediyorum sizden. Onu eski bir paçavra gibi fırlatıp atın. Kontrolün size bir faydası yoktur. Kimseye bir faydası yoktur onun.

Çeviren: Engin Zeyno Vural :wub: