Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

HEAVEN #2594 Bebek Yeni Yıl

HEAVEN #2594 Bebek Yeni Yıl 1 Ocak 2008

Bugün, pek çoklarının Yeni Yılın ilk günü dediği bugün, tıpkı her gün olduğu gibi Yeni bir Yılın başlangıcıdır ve Yeni bir Gündür, aziz çocularım. Sadece, bugüne yönelik farkındalık daha yoğundur; çünkü bugün Bebek Yeni Yıl olarak hayal edilir. Dilerim ki Yeniliği hergün kutlayasınız. Dilerim ki hayatınızın her bir günü hayata yeniden başlayasınız.

Hayat edilgen değildir aziz çocuklarım. Dizginlerini elinizde tuttuğunuz bir at gibidir o. Hayat, vahşi bir kaplan ya da ağır ağır yürüyen bir öküz misali gelmez size. Hayatı daha ziyade ısırmakta olduğunuz bir portakal gibi tasavvur edin. Portakal zaten suludur. Sadece sizin onu ısırmanızı beklemektedir. O portakaldan "bugünü" ısırın ve nektarını alın.

Evet, hayat ağır ağır gezinirken kapınıza kendi kendine gelen bir at gibi de olabilir ve lakin terkisine atlayıp gece verilecek molaya kadar bu atı sizin sürmeniz de mümkündür.

Ya da hayat lezzetli bir kemik parçası olarak tasavvur edebilir, ondaki besleyici herşeyi çıkarmaya uğraşabilirsiniz. Kemiğin size ikram edilmesi gerekmez.

Hayata karşı merhametli olun ve ufku aşmasına yardım edin.

Yeryüzündeki yaşam kendini çoğaltma eğilimindedir. Böyle olmasına rağmen yine de tek Bir Gün vardır ve o da bugündür. Önünüzdeki her gün muazzam açılımlar yapma potansiyelindedir. Günler size eşit olarak gelirler. Bir potansiyelle yüklüdür onlar ve gerisi size kalmıştır.

Yaşamı, kileriniz olarak düşünün. İçeride sıra sıra dizilmiş kutularca konserveniz vardır, çorba konserveleri. Onları almışsınızdır. Hazırlamışsınızdır. Şimdi ise onlardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Tüm yapmanız gereken rafa uzanıp seçmektir. Bunun nesi zordur?

Evet anlıyorum. Tüm o konserve kutularını görürsünüz ama üzerlerinde etiket yoktur onların. İyi bir noktaya değindiniz. Evet, neyi seçtiğinizi her zaman bilmeniz gerekmez. Fakat her halükarda seçmek size bağlıdır. Seçiminizi yaparken hayalden ibaret zamanı bolca harcayamazsınız. Konservenin üzerinde etiket olsa da olmasa da seçmek zorundasınızdır.

Bazı çorba kutularındaki etiketlerin yanlış olduğunu zaten deneyimlemiştiniz! Keyifli bir sürprizle karşılamış ya da hayal kırıklığı yaşayıp ızdırap duymuştunuz. Yine de rafa uzanmalı ve tercihinizi yapmalısınız. Seçiminizi yapmadan önce bununla ilgili tüm verilere sahip olmayabilirsiniz. Bu bilgilerin tamamını edinmek için bekleyemezsiniz, aksi halde fırsat elinizden kaçabilir. Yapılan herhangi bir tercihin, hiç tercih yapmamaktan daha iyi olduğunu söylemek mümkündür. Doğrusu ise, kaçınılmaz olarak bazı tercihlerin sizin için yapıldığı ve bunların üzerinde pek söz hakkınızın olmadığıdır. Bir diğer doğru da tamamen size bağlı olan, söz hakkının sizde olduğu pek çok tercihinizin bulunduğudur.

Şimdilik bu kadar teori yeterlidir, bu günü kendi isteğinize, kendi iradenize istinaden oluşturun. Şunu iyi bilin ki aziz çocuklarım bir günün olağanüstü şeylerle, büyük başarılarla dolu olması gerekmez. Dinlenilen, huzur dolu günler de ağırlığınca altın değerindedir. Bugün Nobel Ödülünü kazanmaya çalışmanız gerekmez. Televizyonun önünde ayaklarınızı uzatıp oturarak da kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Mesele keyif almanız, mutluluk duymanızdır.

Ve yarın işe gittiğinizde, ki bu maalesef hoşunuza gitmeyen bir iş de olabilir, iyisi mi yine de ondan memnuniyet duymaya, keyif almaya çalışın. İşe koşarak gitmemek, taşın suyunu çıkarırcasına ondan keyif almamak niye? Her nerede olursanız olun, bunu keyifli bir hale getirmemek niye? Bir mutluluk neferi olun, mutluluğu koruyan gözeten olun. Mutluluğu yaratan olun, hatta Yüreğinizdeki Arzuyu hiç temsil etmeyen o işyerinde bile. Nerede olursanız olun yere güllerden bir halı serin. Küllerden ya da yanıp biten hayallerden yapılmış bir halı sermekten çok daha iyi değil midir bu?

Bugünü ve yarını muhteşem günler yapmamak niye? Onun dahilindeyken madem, bugünü harikulade kılmamak niye? Kendi fikirlerinizden başkaca ne durduyor sizi?

Çeviren: Engin Zeyno Vural