Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2575 Hayata sarılın 13 Aralık 2007

CENNET#2575 Hayata sarılın 13 Aralık 2007

Eğer kimse sizinle hemfikir olmak ya da sizi onaylamak zorunda olmasaydı, böyle şeylere gerek kalmasaydı ne kadar da mutlu olurdunuz! Diğerlerinden onay almanız gerektiğini size düşündüren nedir? Kabul görmek size kendinizi güçlü hissettirebilir, fakat bu sizi doğru kılar mı? Tüm dünya sizinle hemfikir olsa bile bu sizi nasıl haklı kılar? Dünya, sonrasında hatalı olduğunu açıklayıp geçersiz saydığı pek çok hükmünü zamanında onaylamıştı halbuki. Sadece dünyanın görüşlerine itimat edip dayanak kılamazsınız. Bugün vardır, yarınsa yoktur onlar.

Dünyada, kendiniz gibi gören tek kişi siz olabilirsiniz, fakat yine de haklı ve doğru olabilirsiniz. Size çamur atan milyonlar olabilir ve yine de haklı olabilirsiniz. Payandaya ihtiyacınız yoktur aziz çocuklarım. Payandalardan destek almak değişken ve güvenilmezdir. Bacakları zayıftır onların. Elbettekki fikirlerinizi başkalarıyla paylaşın, fakat diğerlerinin olumlu görüşlerine tabi olmayın. Kendi kalbinizi izlemek en iyisidir.

Onaylanma ihtiyacı, kocaman bir boşluktan ibarettir ve bu boşluğun dolması söz konusu değildir. Onaylanmak size kendinizi anlık olarak iyi hissettirir ve sonrasında hafif sersemlemiş olarak daha fazla onaylanmanın, daha görkemli bir şekilde onaylanmanın arayışına girersiniz. Bunun yerine Benim arayışımda olun.

Dünyanın düşünce şekline istinaden, ne kadar doğru ya da ne kadar yanlış olduğunuzun gerçekten ne önemi vardır ki? Hayat herhalükarda akar. Bugün, düne göre daha akıllısınızdır. Bugün düne göre kaçınılmaz olarak daha deneyimlisinizdir ve bu da sizi daha ilerlemiş kılar.
Haklı olmak zorunda olmadığınızda, onaylanmaya da ihtiyacınız olmaz.

Hatalar sizi gerçeğe yakınlaştırır. Attığınız herbir adım hayatta ilerlemedir. Hayatta zaten tekamül etmiş olduğunuzu kabul edin.

Hayat sizin ne kadar çok ya da ne kadar az bildiğinize tabi değildir. Hayatın dayanak noktası herşeyi tam doğru bilmek, her zaman haklı olmak değildir.

Hayat deneyimini kucaklayın. Şimdi kucaklamanız için kollarınızda olan şey, bu hayat deneyimidir.

Öğreniyor olmaktan dolayı mutluluk duyun. Öğrenmek büyük bir ilerlemedir.

Doğru ya da yanlış mevhumlarına istinaden düşünmeyin. Hayatta deneyler yapıyorsunuz. Hayatınızı, elinizde tutmakta olduğunuz bir yelpaze olarak düşünebiliriz. Bu yelpazeyi sallamak sizi serinletir. Yelpazenin şekli ne olursa olsun işe yarar o.

Evlatlarım, hayatta mükemmellik için beklerseniz hiç hareket edemeyebilirsiniz. İyisi mi, hata yapmaktan korkmayın. Hatalar sizin için hayırlıdır. Size faydalı olmak için hataların tadının da güzel olması gerekmez. Tatlı, acı, ekşi—hepsi sizin için faydalıdır. Sizin için her şey bir nimettir. Hayat, sizin için bir nimettir.

Hata yapmanın çok feci bir şey olduğunu kim söyledi? Bir kelimeyi yanlış telaffuz ederseniz onu düzeltirsiniz de, burada mesele nedir? Yanlış bir yolda gidiyorsanız, döner ve doğru yolu bulursunuz. Hatalar sizin rehberiniz değil midir? “Hata” düşüncesini tamamen bırakın ki mükemmel olasınız. Bu şekilde enerjinizden de tasarruf etmiş olursunuz.

Evet, enerjiyi korumaktan bahsediyoruz aziz çocuklarım. Enerjinizi karşılık göreceği, mükafat alacağı şeylere yöneltin. Maziyi geride bırakmak için iyi bir neden de budur. Maziyi düşünmek, o mazi iki dakika önceye bile ait olsa, israftır. Zaman israfıdır demediğime dikkat edin, zira zaman yoktur. Enerji israfıdır, düşünce israfıdır diyorum. Hayatın israfıdır da demeyeceğim, çünkü siz ne düşünürseniz düşünün hayat asla israf olmaz.

Ve böylelikle hayatınızı onaylamış oluyorum. Sizi seviyorum, bir yaşama sahip olmanızı seviyorum ve bir armağan olan hayatınızı, size ve dünyaya bahşedilmiş olan bu armağanı sevmenizi tembihliyorum size. Eğer hayatınızın, sizin için ve de dünya için bir armağan olmadığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Çeviren: Engin Zeyno Vural

Hatırlatma: Sevgili okurlarımız, Cennetmektuplar’ını (HeavenletttersTM) paylaşırken lütfen kaynak site olan www.heavenletters.org adresini belirtiniz. Üyelik başvurusu sitede yer alan http://www.heavenletters.org/maillist/index.php linki üzerinden gerçekleştirilmektedir.