Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2559 Ya kalbiniz sonuca bakmıyorsa?

CENNET#2559 Ya kalbiniz sonuca bakmıyorsa? 27 Kasım 2007

Size her zaman söylüyorum, “Kalbinizi kullanın. Kalbinizi izleyin, o güzel kalbinizi.” Peki, “Kalbinizi izleyin” demek ne anlama gelmektedir ?

Bu, düşünüp durmayı bırakmak anlamına gelir. Size asla düşünmeyin demiyorum Ben. Tabii ki düşünün. Akıl sahibi olmanızın da bir sebebi var. Lakin akıl faktörü baskın hale gelmiştir. Öyleyse aklın rolünü biraz azaltın. Her zaman aklınızı izliyorsanız, o halde maziye tepki veriyor ve geleceğe bakıyorsunuzdur. Bir şeyleri tartıyor, ölçüp değerlendiriyor ve kozlarınızı yerleştiriyorsunuzdur. Beyniniz, tıpkı bir bilgisayar gibi veri toplar ve bunları değerlendirir. Bu veriler her zaman geçmişten edinilir. Veriyi tam şimdi edinmiş bile olsanız, aklınız onu değerlendirmeye çoktan başlamıştır, bir kumar makinesinin koluna asılır gibi bu veriyi fırıl fırıl döndürmeye koyulmuş, üç elmayı yan yana getirmeye uğraşmaktadır.

Tıpkı bilgisayarlar gibi beyin de kendi insiyatifi ile hareket edemez. Kendisine kaydedilen programı takip eder veya bu programa istinaden tepki verir. Beyin tam önünde olanı görür fakat anında onu ya geçmişle ilişkilendirir ya da geleceğe yönlendirir. Beyin toplamalar yapar. Hesaplar. Kategoriler oluşturur. İyi sonuç almak için size neyi münasip bulduğunu geçmiş kayıtlara dayanarak söyler. Beyin sürekli geçmişi kurcalar. Her şeyi kategorilere ayırarak dosyalar. Dosyalara sürekli ekleme yapmaya devam eder. Dosyalar iyice kabarır. Sonunda o kadar kalabalık hale gelirler ki artık düşünemez olursunuz. Düşünen bir zihin, aziz canlarım, her zaman güvenilir değilidr. Yargılayarak değerlendirmek her zaman güvenilir değildir. Kalpse, güvenilir bir kalptir her zaman. Kalpler altından yapılmıştır aziz çocuklarım.

Diyebilirsiniz ki, “Ama Tanrım, kalbe de her zaman güven olmaz. Kalbim yüzünden arda arda kaç kez hata yaptım ben. Hatta kalbim yüzünden kendimi aptal durumuna düşürdüm. Deneyimlerim bana, kalbimden ziyade aklımı kullanmam gerektiğini öğretti.”

Kalbiniz yüzünden hata yaptığınızı söylüyorsanız, her zaman istediğiniz sonuçları elde edemediğinizi söylüyorsunuzdur. Aklınızı kullanarak da bunu her zaman sağlayamazsınız. Kendi niteliğinden dolayı bazen aklınız aşırı derecede keskindir. Akıl sizin için en iyi olanı bulmaya niyetlidir; sadece, sizin için neyin en iyi olduğunu bilmez. Aşırı akıllı olmak da her zaman akıllıca değildir.

Ya kalbiniz sonuçlarla ilgilenmiyorsa? Ya kendi çaldığı şarkıya ritm tutuyorsa o. Ya sevdiği şeyi geleceği düşünmeksizin can-ı gönülden seviyorsa, bir başkası ne der diye düşünmüyorsa, ne elde edeceğini düşünmüyorsa, kazanç düşünmüyorsa, yani düşünmüyorsa. Ya kalbinize hissettiğini söylemesi ve olduğu gibi olması için müsaade edilmişse.

Eğer hala aklınızın kalbinizden daha güvenilir olduğunu düşünüyorsanız, o halde kalbinizin aklınız olduğunu var sayın. Elbetteki kalbiniz kendi kendisinin aklıdır.

En azından kalbinizin çok şey bildiğini kabul edemez misiniz? Nedensiz olarak bilir o. Müzik yapmak ya da resim çizmek istediğini bilir o. Kalbiniz onu neyin mutlu ettiğini bilir. Aklınız iyi niyetli olabilir fakat kalbiniz her an hazır ve mevcutken, aklınız belirli bir mesafeden yaklaşabilir ancak. Kalp bilgedir çünkü düşünmesine gerek yoktur. Öyleyse varsın kalbiniz zeki olmasın. Ben size kalbi seçmenizi, yürekli olmanızı söylüyorum.

Hastalıklı bir duygusallık içinde olmanızı söylemiyorum size. Aşırı derecede hissi olmanızı söylemiyorum. Size kalbinizi kullanmanızı söylüyorum.

Her şey için doğru araç-gerecin var olduğunu bilirsiniz. Tornavida lazımken çekiç kullanmazsınız.

Aklınız size kimi sevip, kimi sevmeyeceğinizi söyleyecektir. Kalbiniz ise size farklı bir hikaye anlatır. Kalbiniz size şu anda neler olup bittiğini söyler. Aziz çocuklarım, akıllar birleşip Bir olamazlar, fakat yürekler bunu yapabilirler. Yürekler Bir olurlar.

Çeviren: Engin Zeyno Vural

Hatırlatma: Sevgili okurlarımız, Cennetmektuplar’ını (HeavenletttersTM) paylaşırken lütfen kaynak site olan www.heavenletters.org adresini belirtiniz. Üyelik başvurusu sitede yer alan http://www.heavenletters.org/maillist/index.php linki üzerinden gerçekleştirilmektedir.