Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2548 Bir kuş kadar özgür

CENNET#2548 Bir kuş kadar özgür 16 Kasım 2007

Hayatın biriktirmek anlamına geldiğini düşünmüş olabilirsiniz; lakin hayat serbest bırakmak demektir. Hayatın yolunu açın. Kendinizde tuttuğunuz her şeyi bırakın. Kendinizi tüm o mallarınızdan mülklerinizden ayrı tutun. Sahip olduğunuz şeylerden teşekkül değilsiniz. Çok daha fazlasısınız. Ellerinizden akıp giden şeylerin tadını çıkarın. Alıkoymak mutluluk değildir, çünkü hapsedip alıkoyduğunuz kendinizsinizdir.

Sahip olma fikrini bırakın. Bu bir hatadır. Herkes herşeye sahiptir; lakin hiç kimse bunların tasarrufunda değildir.

Sahip olmak ayrım yaratır. Sahip olmamak ise birleştirir. Sahip olmadığınızda özgür iradeniz vardır. Sahiplik kazandığınızda ise fizikselliğe olan bağlılığınız özgür iradeyi alıp götürür. Yalnız yaşadığınızı ya da sadece kendiniz için yaşadığınızı düşünebilirsiniz, fakat bir kanepe edinmişsinizdir, bir sandalye, bir masa, bir mutfak ya da bir havuz. Belki de sizi geride bırakan bir hayat şekli edinmişsinizdir.

Himayenizdeki şeylere iyi bakın elbet. Mobilyaların tozunu alın ve onları kutsayın, fakat ya onları sahiplenmek? Hayır, çünkü sonrasında onlar sizi sahiplenecektir.

Kefenin cebi olmaz diyen bir atasözü yok mudur? Aziz çocuklarım, o yağlıboya tabloyu beraberinizde götüremeyeceğiniz barizdir.

Beraberinizde götüremeyeceğiniz şeyi şimdi de sahiplenmeniz gerekmez. Daha sonra da sahiplenmeniz gerekmez. Hiç sahiplenmeniz gerekmez. Bir müzenin içinde dolaşabilir, tüm tabloları orada bırakabilir ve hepsine sahip olabilirsiniz. Hayat zihninizde cereyan eder aziz çocuklarım. Kendi hislerinize ve düşüncelerinize sahipsinizdir.

Bu, hiçbir eşyaya ya da mülke sahip olmamanız gerektiği anlamında değildir. Sahip olmamanız gereken onlara yönelik bağımlılığınızdır. Sizin için bu kadar büyük anlam taşımaları gerekmez. Bunların size engel olmaları gerekmez. Sizi olduğunuz yerde alıkoymaları gerekmez. Sizi bir yerde tutmaları gerekmez.

Bir şeylere sahip olmak, sizi belirli bir yerde tutma eğilimindedir. Mülkiyet hali size ket vurur. Bir filmişsiniz gibi size yular bağlar bu. Yularınız olmasın.

Zaman zaman bir kuş kadar özgür olmayı istemişsinizdir. Kuşlar beraberlerinde hiçbir şey taşımazlar, ah evet, belki bir iki küçük kurt veya dal parçası. Bir yuva yaparlar ve daha sonrasında arkalarına bakmadan bu yuvayı terkederler. Kuşlar şöyle düşünmezler: “Ah benim güzel yuvam. Burada kuluçkaya yatmıştım, yavrularım da burada yumurtadan çıkmışlardı. Nasıl ayrılıp gidebilirim ben?” Kuşların yuva yapmaları ve sonra da bu yuvayı terketmeleri murad edilmiştir.

Şimdi, şimdi demektir; geçmişte ya da gelecekte değil. Şimdi, şimdidir.
Neyle hatırlanmak istersiniz? Antika bir örtüyle mi? Oturma odanızdaki badananın rengiyle mi? Satın aldığınız tasarım ayakkabılarla mı? Siz daha iyisini bilirsiniz aziz çocuklarım? Siz daha iyi bilirisniz.

Öncelikle bağımlılık halinden uzak durun. Eğer illaki bir şeylere bağımlı olma hissindeyseniz, öyleyse Bana bağlı olun. Sizi asla yoldan çıkarmam Ben. Sizi yemyeşil kırlara götürürüm. Sahip olduğunuza inandığınız şeylerin uzağına götürürüm sizi ve böylelikle tüm bir Kainata sahip olabilirsiniz.

Fazlasına sahip oldukça, daha fazlasına sahip olursunuz. Ne kadar çok şey biriktirirseniz, bir o kadar fazlasını daha biriktirirsiniz.

Mülkiyet halini serbest bıraktıkça, esirgeme ve çok görmek gibi duyguları da o denli serbest bırakmış olursunuz. Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmanın sizi alıkoyduğunu bilmiyor musunuz?
Fiziksel mülklere tutundukça esirgeyip çok görme, haset etme nevi duygulara da tutunmuş olursunuz. Burada bir paralellik vardır. Serbest bıraktığınız her şeyle kendinizi kazanırsınız.

Ve böylelikle kendi benliğinizi de serbest bırakmış olursunuz, şişrilmiş benliğinizi, küçük benliğinizi; dolayısıyla teşekkül etmeniz murad edilen ve zaten sizi oluşturan o Büyüklüğü kazanırsınız. Hazine olduğunu zannettiğiniz tüm o döküntülerin artık size sahip olmadığı anda da asıl doğanızı ve kimliğinizi gerçekten idrak edersiniz.

Çeviren: Engin Zeyno Vural :wub:

Hatırlatma: Sevgili okurlarımız, Cennetmektuplar’ını (HeavenletttersTM) paylaşırken lütfen kaynak site olan www.heavenletters.org adresini belirtiniz. Üyelik başvurusu sitede yer alan http://www.heavenletters.org/maillist/index.php linki üzerinden gerçekleştirilmektedir.