Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2547 Varolmak ve Harekete Geçmek

CENNET#2547 Varolmak ve Harekete Geçmek 15 Kasım 2007

Kendi kendinizi bu kadar yiyip bitirmeyin. Tasalanmak için bir düzine şey buluyorsunuz. Ve bunlar bittiğinde yerlerini doldurmak üzere pıtrak gibi yenileri çıkıyor ortaya. Böylelikle düşünceleriniz yabani otlara dönüşüyor, aziz çocuklarım. Bırakın da düşünceleriniz güller gibi olsun.

Zihninizde, hoşunuza giden bir bahçe kurun.

Bu yabani otları yolup yolup attığınız, sonra da yerlerine yenilerini ektiğinizi görüyorum. Yabani otların bürüdüğü düşünceler içeri, yabani otların bürüdüğü düşünceler dışarı, tekrar ve tekrar. Sizin bu düşüncelerinizle ne yapsak ki? Bunların yerine Benim düşüncelerime sahip olun.

Düşünceleriniz birer kameriye olsun. Düşünceleriniz Cennet Katına uzanan devasa gökdelenler gibi olsun. Düşünceleriniz size ve dünyaya huzur versin. Zira düşünceleriniz paylaşılmaktadır. Onları ne kadar da kendinize sakladığınızın hiç bir önemi yoktur, yine de paylaşılır onlar. Düşünceleriniz asla sadece size ait değildir. Düşünceleriniz sadece sizde kalmış olsaydı eğer, bu bile onları yükseltip yüceltmeniz için yeterli bir sebep olurdu. Düşüncelerinizi gelişi güzel savurmayın aziz çocuklarım. Üzerinde düşünmeye layık fikirleriniz olsun.

Kendini tekrarlayan, önemsiz, kaygı dolu düşünce çarkınızın dışına çıkın. Başka şeyler düşünün, mesela Beni düşünün, kaygının, tasanın ne olduğunu böylelikle unutursunuz. Geleceğe ya da geçmişe yönelik olarak aşırı derecede düşünüyorsunuz; dolayısıyla da kaygıya, tasaya kapılıyorsunuz. Düşünmek yaşamak değildir aziz çocuklarım. Düşünceli olmaktan ziyade bizzat yaşayın.

Bir şeyler hakkında düşünmek faaliyetsizliktir. Bir şeylere kafa yormak sadece zihnin faaliyetidir. Bırakın zihniniz biraz istirahat etsin. Belki de zihninizi çok yoruyordunuz. Belki de aşırı derecede düşünüyordunuz. Düşünme halini yaşamaya çevirin.

Sizi bir yerde tutan düşünceleri bırakın. Sizi geride tutar onlar. Çok fazla kafa yormayın. Düşünceleriniz o ana yönelik faaliyetler olsun.

Tuvaleti temizlemeyi düşünüyorsanız, tuvaleti temizleyin. Bir yemek yapmak istiyorsanız, onu yapın. Birisine bir kart göndermek istiyorsanız, onu gönderin. Aksi takdirde düşüncelerinizi boşa harcamış olursunuz. Faaliyet alanına gelin. Düşüncelerinizle yaşamınız arasında mesafe kalmasın. Düşüncelerin gerçeğe dönüşmesi murad edilmiştir.

Bir çiftçi mısır ekmek üzerine sadece düşünmez. Bunun üzerinde sadece konuşmaz. Kalkar ve o mısırları mevsiminde eker. Kışın sobasını kurup ateş yakar. Baharda ise mısırlarının hasadını yapar.

Artık plan yapma safhasında değilsiniz. Artık eylem safhasındasınız. Kolomb’un fikirleri ve bir haritası vardı. Düşüncelerini eyleme geçirmişti o. Düşüncelerini gerçekleştirmişti.

Sallanan sandalyenizden kalkın aziz çocuklarım. Beklemeyin artık.

Zaman zaman hayatın esasının ne olduğunu merak etmiştiniz. Hayatın esasının, onun hakkında düşünmek olmadığı barizdir elbet.

O halde şunu sorabilirsiniz: “ Ya Varolmak, Tanrım? Eylem halinde olmaktan ziyade varolmamız gerektiğini düşünüyordum ben.”

Aziz çocuklarım, sizin Varoluşunuz en yüce olandır. Lakin Varoluşunuz tembel değildir. Varlığınız dünyaya katkı sağlar. Ben hayatınızın da katkıda bulunmasını tafsiye diyorum. Hiç olmazsa hayatınız size bir katkı yapsın. Daha iyisi, hayatınız Bana atfolsun. Hayatınızla katkı yapın.

Hayatın içinde endişelere kapılıp için için kaynamayın. Ayağa kalkın ve onu yaşayın. Hareket, Yeryüzündeki bu oyunun adıdır.

Buda’nın sadece oturduğunu ve hiçbir şey yapmadığını söyleyebilirsiniz. Aziz çocuklarım, Buda dünyayı kendisinde hasıl etti.

Tüm o Yüce Peygamberlerin, Aziz Kişilerin de düşüncelerinin çok kuvvetli olduğunu dikkate alın, fakat buna rağmen ayağa kalkıp dünya üzerinde yol aldı onlar. Düşünceleri, eylemleri haline geldi. Harikulade düşüncelere sahipti onlar. Sözleri çok güzeldi. Hayatları da öyleydi. Onlar düşüncelerini yaşadılar, siz de bunu yapmalısınız.

Çeviren: Engin Zeyno Vural :wub:

Hatırlatma: Sevgili okurlarımız, Cennetmektuplar’ını (HeavenletttersTM) paylaşırken lütfen kaynak site olan www.heavenletters.org adresini belirtiniz. Üyelik başvurusu sitede yer alan http://www.heavenletters.org/maillist/index.php linki üzerinden gerçekleştirilmektedir.