Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2546 Bir güldür Yaşam

CENNET#2546 Bir güldür Yaşam 14 Kasım 2007

Hayallerinizi gerçekleştirmeniz hoş bir şeydir lakin zaruri değildir.

Kendiniz için hayal kurun, fakat hayalleriniz için bir başkasından onay görmenin ihtiyacında olmayın. Hayalleriniz sizin olsun ve bir başkasını, sizin hayallerinizi takip etmeye sevketmeyin. Hayalleriniz hiç kimseyi kısıtlamak için değildir. Örneğin evlenmek istiyorsanız ve sevdiğiniz adam başıboş kalmak istiyorsa eğer, bırakın arzunuz onun kendi hayallerini takip etmesine izin vermek olsun. Hayatta, insanların sizin istediğiniz noktada durmalarını sağlamaya çalışmayın, zira kendi özlemlerini gerçekleştirmek, kendi vizyonlarına istinaden kalmak veya gitmek için herkes özgür olmalıdır. Hiçkimse sizin arzularınızı gerçekleştirmek mecburiyetinde değildir. Arzularınız, diğerlerinin arzularının yerini almak için değildir. Hiçkimse sizin hayallerinize itaat etmek durumunda değildir. Siz bile, aziz çocuklarım.

Sizin arzunuzun doğru bir diğerininkinin ise yanlış olduğunu kim söyleyebilir? Kendi adınıza konuşun. Adına konuşabileceğiniz tek taraf budur.

Size bir şey söyleyeceğim. Diğer herkese ne kadar çok özgürlük tanırsanız, hayallerinizin gerçekleşme olasılığı o denli artar. Hayallerinizi boyunduruk altına almadığınız için gerçekleşmeleri için onları teşvik etmiş olursunuz. Bırakın herkes kendi kaderine kendisi karar versin. Sadece sizin değil, herkesin özgür iradesi vardır aziz çocuklarım.

Hayatla, sanki hiçbir galip yokmuş gibi meşgul olun. Nice diyarlar feth edilmiştir lakin hayat değil. Hayat sadece ve sadelikle yaşanmak içindir, himaye etmek için değildir o, nizama sokmak için değildir. Bırakın herkes kendi iradesine sahip olsun. Size düşen niyet ve arzu etmektir, komuta etmek değil. Kendiniz için arzu ettiğiniz özgürlüğü herkese tanıyın. Aksi halde diğerlerine engel olursunuz. Ve bu daraltıp sıkıştırdığınız hayat pekala sizin de olabilir.
Özgürlüğe izin vermeniz hayati unsurdur. Aksi halde özgürlük yoksunluğuna kumanda ediyorsunuzdur.

Özgürlük, herkesin kafasına estiği gibi hareket etmesi anlamına gelmez. Bireyin kendi adına karar vermek için hür olduğu anlamına gelir.

Evlatlarım, hiç bir neticenin ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz. Hatalı olduğunuzu düşündüğünüz durumların varlığını kabul edin. Kendi hayallerinizi gerçekleştirecek kararları her zaman alamıyorsunuz. Öyleyse, bir başkası için neyin iyi ya da kötü olduğunu bildiğinizi, nasıl da düşününebiliyorsunuz? Kendi hayallerinizi bir başkasının hayallerinin önüne koymadığınızdan emin olun. Özgür iradeye müsaade edin.

Yollar birleşiyorsa birleşir. Ayrılyorsa da ayrılır onlar. Ne ısrar ne de zorlama, bir insanın yüreğindekileri değiştiremez. Rıza göstermek veya boyun eğmek söz konusu olabilir; lakin bunlar kalben taraf olmanın, canla başla arzu etmenin yanında çok ama çok aciz kalırlar.
Bir başkası mevzu bahis olduğunda yanlışı da doğruyu da görmek çok kolay gelir. Şimdi, bu çerçevede düşünmeyin artık. Diğerlerine özgürlük tanımayı düşünün. Aziz çocuklarım, sizin –varsayılan- hatalarınız diğerlerininkinden daha mı hayırlıdır? Hata yapmaları için dahi olsa –ki hata varsa şayet- diğerlerine özgürlük tanıyın. Yanlışlıkların harikulade olaylara dönüşebildiğini görmemiş miydiniz? Ve gerçekleşen hayallerin de sizin düşündüğünüzden daha farklı bir şekle dönüşebildiğini görmemiş miydiniz?

Hayat bir yabani güldür sevdiklerim.

Her gül kendi gelişiminin tercihini kendisi yapmalıdır. Kimse kırmızı bir güle sarı çiçekler açması gerektiğini söyleyemez. Sarı rengi tercih edebilirsiniz, tek istediğiniz bu olabilir fakat kırmızı gül, kırmızıdır. Bir gülü olduğundan farklı kılmaya çalışmazsınız. Size sunulan gülü seversiniz. Şimdi aynı kabulü diğerleri için de geliştirin. Oldukları gibi olmaları için diğerlerine müsaade edin. İlla ki birisini geliştirip islah etmeniz gerekiyorsa, bunu kendiniz üzerinde yapamaz mısınız? Düşündüğünüz kadar kolay değil, değil mi?

Zihniyetinizi değiştirin, böylelikle hayatta her şeyin yerli yerine oturduğunu, onu çok daha iyi anladığınızı görecek, bulunduğunuz yerin tadına varacaksınız.

Hayat her zaman deneyimdir aziz çocuklarım. Bir deneyimin değerli, diğerinin değersiz olduğunu nasıl söyleyebilirsiniz ki?

Çeviren: Engin Zeyno Vural :wub:

Hatırlatma: Sevgili okurlarımız, Cennetmektuplar’ını (HeavenletttersTM) paylaşırken lütfen kaynak site olan www.heavenletters.org adresini belirtiniz. Üyelik başvurusu sitede yer alan http://www.heavenletters.org/maillist/index.php linki üzerinden gerçekleştirilmektedir.