Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2522 Mutluluk tercihiniz

CENNET#2522 Mutluluk tercihiniz 21 Ekim 2007

Yaşamda, sahip olduğunuz harikulade anlar vardır. Olağanüstü mutluluk anlarına vakıf olmuşsunuzdur ve siz memnuniyet içindeyken bu durum günler ve haftalar sürmüş olabilir. Bu nevi zamanlarda, hangi sorunlarla karşılaşırsanız karşılaşın bir süreliğine kendinizi onlardan muaf tutabilirsiniz. Dikkatiniz memnuniyetsizlikten ziyade mutluluk üzerine odaklanmıştır. Düşünceleriniz nasıl da kuvvetlidir.

Yalnızlık hakkında, parasızlık hakkında, patronunuz ya da üzerinde tekrar tekrar düşündüğünüz bu nevi şeyler hakkında habire kafa yormasaydınız daha mutlu olurdunuz. Size bariz mutsuzluk veren bu nevi şeyleri habire kurcalamanız gerektiğini düşünmeye sizi sevkeden nedir? Üzerinize bir şey döktüğünüzde, gömleğinizi çıkarır ve onu çamaşır makinesine koyarsınız. Sizi rahatsız eden her şey için de böyle yapsanız -- üzerinizden çıkarıp yıkanmaya bıraksanız. Düşüncenizi bir iki kez daha gözden geçirin ve onu çamaşırlığa fırlatın.

İstemediğiniz şeylere saplanıp kalmak neden aziz çocuklarım? Mutsuzluğa karşı ne gibi bir sadakat borçlu olabilirsiniz? Zihninizi, gücenmenize ya da pişmanlık duymanıza neden olan tüm düşüncelerden temizleyin, zihniniz dahilinde yıkayın onların. Düşüncelerinizin bir kıymetli taşlar koleksiyonu olduğunu dikkate alın, düşünceleriniz mücevher değil midir zaten? Pırlantalardan, yakut ve zümrütlerden oluşan koleksiyonunuzun arasına bir çakıl taşı karışsaydı şayet, bir an dahi düşünmeden bu çakıl taşını dışarı atardınız.

Düşünceleriniz hep yaraya basılan tuz gibi oluyor. Ve siz, sanki yarayı iyileştirmenin yolu onun ızdırabını arttırmakmış gibi, tuz basmaya devam ediyorsunuz. Aziz çocuklarım, faydası olmayan düşüncelere bir veda öpücüğü verin. Bunların zihninizi karıştırmasına müsaade etmeyin. Zihniniz daha hayırlı şeyler için vardır. Duygularınızı inciten ya da sizi kızdıran şeylerden ziyade Beni düşünemez misiniz? İncinmiş duygularınızın, öfkenizin, memnuniyetsizliğinizin keyfini sadece bir an için sürün ve sonra da onları defedin gitsinler. Nüksettiklerinde hafifçe başlarına dokunun ve onlara gitmelerini söyleyin.

Mesele yas tutmak olduğunda, tatlı anılar artık acı-tatlı bir haldedirler çünkü bir kere yaşanmışlardır ve bir daha Dünya üzerinde yaşanmayacaklardır artık. Bu kederinizi yaşayın aziz çocuklarım. Onun inkarında olmayın fakat yine de ilerleyin. Bu sanki sinemaya girmek için sıra beklemeniz gibidir. İlerlemeye devam edin. Başka ne yapabilirsiniz ki aziz çocuklarım?

Ve artık hayatın içinde beliren bu küçük anların tadını daha fazla çıkarın. Bugünün size hangi sürprizleri ve sevinçleri getireceğini bilemezsiniz ki. Sevinçler ve sürprizler olacaktır ve siz de onları buyur edin. Mükemmel bir çikolatalı kurabiye yaparcasına onlardan keyif alabilirsiniz. Her bir anın tadına varabilirsiniz. Neden olmasın ki?

Yalnız olduğunuz anların tadını çıkarabilirsiniz, yalnız olmadığınız anların da tadını çıkarabilirsiniz. Küçük darbelerin dahi tadını çıkarabilirsiniz ve sonra keyifli bir melodiyi ıslıkla çalarak onlardan uzaklaşabilirsiniz.

Üzgün olmanızı istemiyorum sizden. Yas tutmanızı, keder içinde olmanızı istemiyorum. Sebep ne olursa olsun mutsuz olmanızı istemiyorum. Mutsuz olmanın onurlu bir şey olduğunu söylemiyorum size. Hiç de değil. Üzgün olmakta bir onursuzluk yoktur, lakin mutlu olmakta çok daha büyük bir erdem vardır. Mutluluğunuz dahilinde dünyaya sevinç verirsiniz. Fakat bir an için dünyayı düşünmeyin de mutluluğun sizin nezdinizdeki değerinden ve rahmetinden söz edelim. Mutluluk sizi gülümsetir. Mutluluğa layıksınız aziz çocuklarım. Çiçek toplarcasına toplayın mutluluğu. Tercihlerinizin mutluluğunu toplayın.

Çeviren: Engin Zeyno Vural :wub: