Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#1913 Sevginin Tumu Subat 16, 2006

CENNET#1913 Sevginin Tümü Şubat 16, 2006

Tanrı dedi ki:

Kalbinizdeki tüm sevgi Benimkisidir. Bu, tüm sevginizin Benimkinin bir yansıması olduğu anlamına gelir. Bu, sevginizin eninde sonunda bana yöneltilmiş olduğu anlamına gelir. Sevgi hissini tanıyorsunuz. Sevginin ne olduğunu biliyorsunuz. O, Benim olduğu denli sizin de esas doğanızdır. Sevginin olduğu yerde mesafeler ve ayrılıklar yoktur. Sevgi bir arada olmaktan başka nedir ki? Birlik var olana dek kalplerin etrafını sarandır o. Bizim durumumuzda ise, Birliğin En Yücesine sahibiz Biz.

Dünyadaki mevcut sıkıntıların, sizi daha önceden etkileyebildiği gibi artık etkilemek durumunda olmadığının izahıdır bu. Harikulade bir gün doğumu, bir gülün harikulade bir şekilde açması, bir kuşun tatlı şarkısı, bir çocuğun yüzünün aydınlanması – tüm bunların altındaki kudret sizin içinizdedir. Bunlar Bizim yüreklerimizi dolduran sevginin yansımalarıdır.

Kimsenin sevgisiz olduğunu söylemesine izin vermeyin. Peki sevgi hareketsiz ve atıl mı kalmıştır Dünyada? Evet, tıpkı bir kaplumbağa gibi, lakin uyumamaktadır. Belki bir uyuşukluk hali söz konusudur. Öyleyse biraz dürterek canlandırın sevgiyi. Yeniden sevme arzunuzla besleyin onu, yeniden, yeniden, mütemadiyen sevme arzunuzla; yüreğinizdeki bu sevginin yeniden farkına varmak, tüm spot ışıklarını üzerine çevirip onun yaşam sahnenizdeki başrolde parlamasına izin vermek için. Sizin hayatınızdır bu. Bekleyecek ne var ki?

Kalbinizdeki sevgi kıvamlı bir şeker pekmezi gibi olmamalıdır. Kalbinizin damarlarını tıkamamalıdır o. Yüreğinizdeki sevgi gıdım gıdım çekilerek uzayan kalın bir şeker macunu gibi de olmamalıdır. Etrafta içecek kimsenin olup olmadığına aldırmaksızın köpürerek çağlayan bir pınar suyudur o. Hatta insanlar sizin sevgi pınarınızın yanından geçip gitseler bile sizsinizdir sevginin çeşmesi, her halükarda.

Sevginin pınarı dikkat çekmek için bağırıp çağırmaz. Dahası, her an su vermeye hazır olmak için kendisi dikkat kesilir. Ve yanından geçip gidenler bile gözlerinin ucuyla bu pınarı farkedip onu hissedebilirler. Hatta haberleri olmaksızın suyun birazı üzerilerine de sıçrayabilir.

Hiç kimse susuz bir kuyu olmak istemez. Şimdi yeniden elverişli bir hale getirin yüreğinizdeki sevgiyi. Kullanıma hazırlayın bu tulumbayı, sevdiklerim. Sevgiyle ıslatın yüreğinizi. Dışarıdan beklemeyin bunu. İlk siz olun seven. Hatta tek kişi bile olsanız sevgi duyan, sevin tüm kalbinizle dolu dolu.

İlk Amaçtır Sevgi. Tek Amaçtır o.

Dolap çevirmek sevgi değildir. Sevgiyi başlatın lakin kışkırtmayın onu. Verin onu lakin karşısında tereddüt etmeyin. Sevgiyi ilk veren olmak numara yapmak değildir. Sizin olan bir armağandır o, vermek içindir. Herkes hak etmektedir sevginizi. Sevgiyi kime vermiş olduğunuzun önemi yoktur, herhalükarda kendinize bahşetmiş olursunuz onu. Sadece bir parçasını değil, hayır, hepsini. Sevgi yüreğinizden bir kere yükselişe geçti mi her yere konar. Ve buna üzerinden yükselmiş olduğu o yürek de dahildir.

Yüreğiniz sevginin bir sobası gibidir tüm dünyayı ısıtan. Ve ısı veren bir sobanın kendisi sahiptir sıcaklığın en yükseğine. Sıcaklığı veren ısınır. Sevgiyi veren onu tanır. Sevgiyi veren, verdiği sevgiyi alır.

Sevgi sevgidir. Bir makamı, mevkisi yoktur onun. Hatta en kişisel sevgi bile evrenseldir. Sevgi sevgidir.

Sevgi saftır, arıdır ya da sevgi değildir o. Saf demek, arı demek “art niyetsiz” anlamındadır. Sevgi için tek niyet onu vermek istemenizdir, bir kazanç ya da sonuç için değil, ancak onun kendi kutsiyeti için.

Ağırlığınca altın eden tek şey sevgidir dünyada. Ve pek tabii ki, altın dahi sevgi ile mukayese edilemez.

Çeviren: Engin Zeyno Vural