Please read the Guidelines that have been chosen to keep this forum soaring high!

CENNET#2497 Kendiniz Olun

CENNET#2497 Kendiniz Olun 26 Eylül 2007

Kendiniz olun ve kendinizi ispat etmek adına bir şeyler yapmayın ya da söylemeyin.

Eğer daha bağımsız olmayı arzu ediyorsanız, istediğiniz şekilde bağımsız olun; fakat bunu ispatlamak uğruna hareket etmeyin. Bu, kendinizi kabul ettirme çabasıdır.

Bir şeyi ispat etmek için hiçbir şey yapmayın.

İstediğiniz tüm armağanları verin, fakat verdiğiniz armağan birisine olan sevginizi ispat amaçlı olmasın.

Cesur olduğunuzu ispatlamak için bir çeteye üye olmayın.

Meydan okumayın. Kimse de size meydan okumasın.

Herşeyden önce, ispatlamanız gereken hiçbir şey yoktur. Cesarete talip olun ve cesur olun. Bir çocuğu yanan bir evden kurtarmak için cesaret gösterin. Gücendirdiğiniz birisinden af dilemek için cesaret gösterin. Cesur olduğunuzu kanıtlamak için yapmayın bunları, cesaretinizi kanıtlamak için hiç bir şey yapmayın. Herhangi bir şey olduğunuzu göstermek ya da ispat etmek için bir şeyler yapmayın.

Nazik olun. Öyle olun fakat nezaketinizi ispatlamaya çalışmayın.

Eylemleriniz yüreğinizden kaynak bulsun, dünyada ya da herhangi biri üzerinde hoş bir izlenim bırakma gayretiyle hareket etmeyin.

Kendi yüreğinizin rehberliğini takip ettiğinizde, kendinize ya da bir başkasına cesur, nazik, akıllı, cömert, mükemmel ve daha bir sürü şey olduğunuzu kanıtlamaya çalışmadığınızda gerçekten naziksiniz, gerçekten cesursunuz.

Birşeyleri kanıtlamak için hareket ettiğiniz anda asıl mevzudan uzaklaşmış olursunuz. Belki kanıtlamak, gösteriş yapmakla aynı şeydir ve siz de kendinize ya da bir başkasına bir şeyleri kanıtlamak için gösteriş yapıyorsunuzdur. Biraz kusurlu olun o halde, canlı ve gerçek olun. Kendinize daha fazla itibar edin.

Serinkanlı olduğunuzu ispat etmeye çalışmayın. Bunun yerine keyif alın.

Dürüst olduğunuzu ispat etmeye çalışmayın. Dürüst olun.

Kendinizi ispat etme ihtiyacının “kuvvetten daha az bir şeylerden” kaynaklandığını görüyor musunuz? Kuvvetten yola çıkmalısınız aziz çocuklarım, korkudan değil. Dışarıdan birinin sizi nasıl gördüğünden korkmanıza elbetteki gerek yoktur. Siz kendinizi görün ve memnun olun.

Eğer utangaç olduğunuzu düşünüyorsanız, iyi o halde, harekete geçin ve dışa dönük olmak üzerinde egzersiz yapın. Bir kere için “ilk konuşan” bugün siz olun, yarın bunu iki kez yapın ve böyle devam edin. Egzersiz yapmak ispat etmek değildir. Üzerinde çalışmak, alıştırma yapmaktır. Kendinizi eğitmektir. Kendinizi eğitin fakat bunu kimseye bir şey ispat etmek için yapmayın.

Sevgi üzerinde alıştırma yapılamaz aziz çocuğum. Sevginin farkında olmak alışkanlık haline getirilebilir. Sevgiye açık olmak alışkanlık haline getirilebilir. Sevgiye niyet etmek alışkanlık haline getirilebilir, bunlar üzerinde çalışılabilir lakin sevgi, kendi kendisinin üstadıdır. Yüreğiniz yeterince açık olduğunda sevgiyle dolup taşacaktır o. Yapacak başka bir şey yoktur.

Sevginin varolmasını siz sağlayamazsınız. Sevgi, aldığınız genel bir karar olabilir; fakat sevgiyi buyruğunuz altında tutamazsınız. Açıp kapayacağınız bir düğme değildir o. Sevginin vanası açık tutulmalı, olduğu halde bırakılmalıdır.

Birine veya kendinize bir şeyleri ispat etme fikrinden vazgeçecek misiniz?
Ortaya koyun, ifşa edin fakat ispat etmeye çalışmayın.

Bir başkasından daha iyi olduğunuzu ispat etmeye çalışmayın. Eski halinize nazaran daha iyi olduğunuzu dahi ispatlamaya çalışmayın. Elbetteki şimdi daha akıllı, daha bilgesiniz zira sürekli bir şeyler öğreniyorsunuz. Fakat bunda ispat edilecek ne var sevdiklerim ve bunu kime ispat etmeniz gerekiyor?

Birisine bir şeyleri kanıtlama arzusu hissettiğinizde, bu arzunun sözkonusu eğilimi bırakmak için uyarıcı bir sinyal olduğunu düşünün. Gösteriş yapmaya başladığınızın sinyali olarak farz edin onu. Sadelikle, kendinize ve diğerlerine karşı dürüst olmayı arzulayın.

Hiçbir şeyin ispatlanması gerekmemektedir. İspatlamanız gereken o şey ne olabilir ki?

Çeviren: Engin Zeyno Vural